UNICEF: w Rafah jest 600 tysięcy dzieci, czeka je katastrofa

Źródło:
PAP

W Rafah na południu Strefy Gazy chroni się teraz 600 tysięcy dzieci, grozi im "dalsza katastrofa" - ostrzegł w poniedziałek UNICEF. - Rafah jest teraz miastem dzieci, które w Strefie Gazy nie mają już dokąd uciec - oceniła Catherine Russell, dyrektor wykonawcza Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

- Jeżeli rozpocznie się duża operacja wojskowa, te dzieci będą zagrożone nie tylko przemocą, ale też chaosem i paniką, w sytuacji gdy ich kondycja psychiczna i fizyczna jest już i tak osłabiona - podkreśliła Catherine Russell. - Rafah jest teraz miastem dzieci, które w Strefie Gazy nie mają już dokąd uciec - oceniła.

W poniedziałek rano izraelska armia wezwała 100 tys. osób ze wschodniego Rafah do ewakuacji do wyznaczonych "stref humanitarnych" w pobliskich miejscowościach Chan Junus i Al-Mawasi.

Ta ewakuacja może się okazać "dalszą katastrofą" dla dzieci z Rafah - drogi mogą być zaminowane lub pokryte niewybuchami, a schronienia i niezbędna infrastruktura dla uchodźców niewystarczająca - ostrzega UNICEF.

W Rafah chroni się około 600 tysięcy dzieciHAITHAM IMAD/PAP/EPA

Podczas wojny w Gazie dzieci cierpią bardziej niż dorośli: wśród zabitych i rannych jest ich nieproporcjonalnie więcej, są szczególnie narażone z powodu braku dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji oraz niedoborów wody i jedzenia - podkreślono w komunikacie.

Ok. 65 tys. dzieci w Rafah to dzieci niepełnosprawne, znajduje się tam też ok. 78 tys. dzieci poniżej 2. roku życia, z których blisko 8 tys. jest poważnie niedożywionych. Około 175 tys. dzieci poniżej 5 roku życia (90 proc. w tej grupie wiekowej) cierpi na co najmniej jedną chorobę zakaźną, a niemal wszystkie dzieci już teraz potrzebują wsparcia psychologicznego - wyliczył UNICEF.

Izrael zapowiada ofensywę na Rafah

W liczącym przed wojną ok. 250 tys. mieszkańców Rafah chroni się obecnie ok. 1,4 mln osób - uchodźców z innych terenów Strefy Gazy. Izrael od dawna zapowiada ofensywę na miasto, które jest też ostatnim bastionem Hamasu.

Społeczność międzynarodowa ostrzega, że taka operacja doprowadzi do dalszych ofiar wśród cywilów i pogorszenia już i tak katastrofalnej sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy.

Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 roku, kiedy to bojownicy Hamasu dokonali ataku terrorystycznego na Izrael. Zginęło ponad 1200 osób, a 253 porwano. Według kontrolowanego przez Hamas ministerstwa zdrowia Strefy Gazy podczas izraelskiej ofensywy zginęło ponad 34,700 osób, w tym ponad 14 tys. dzieci.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: HAITHAM IMAD/PAP/EPA