Stany Zjednoczone gotowe na dialog z Iranem w sprawie Iraku


Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w poniedziałek, że Waszyngton jest skłonny rozmawiać z Iranem na temat pogarszającego się bezpieczeństwa w Iraku i nie wykluczył w tym kontekście ewentualnej amerykańsko-irańskiej współpracy militarnej.

Celem tej współpracy miałoby być powstrzymanie sunnickich rebeliantów z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), którzy opanowali znaczne obszary na północy Iraku. W wywiadzie dla portalu Yahoo! News Kerry powiedział, że Waszyngton jest "otwarty na dyskusje" z Teheranem, jeśli Irańczycy mogą pomóc w położeniu kresu przemocy w Iraku i przywróceniu zaufania do irackiego rządu. Spytany o ewentualność współpracy wojskowej z Iranem, Kerry oświadczył, że "nie wyklucza niczego, co mogłoby być konstruktywne". Podkreślił zarazem, że wszelkie kontakty z Iranem byłyby realizowane "krok po kroku".

USA rozważają ataki z powietrza

Associated Press odnotowuje, że wcześniej przedstawiciele władz USA mówili, iż możliwa jest rozmowa na temat sytuacji w Iraku wysokiego rangą amerykańskiego dyplomaty z delegacją irańską na wiedeńskie rozmowy o programie nuklearnym Iranu.

Kerry powiedział, że USA rozważają ataki z powietrza, by pomóc irackiemu rządowi w walce z rebelią. Przyznał, że takie ataki "nie są pełną odpowiedzią, ale na pewno mogą być jedną z ważnych opcji".

Prezydent Obama wykluczył w zeszłym tygodniu wysłanie do Iraku wojsk lądowych. Pentagon przygotowuje dla prezydenta szereg opcji, obejmujących również ataki lotnicze. Do Zatoki Perskiej Pentagon skierował już dwa okręty - lotniskowiec z napędem atomowym USS George H.W. Bush i okręt desantowy USS Mesa Verde z 550 żołnierzami piechoty morskiej.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: asz//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: