Spotkanie Fotygi z matką Chodorkowskiego

 
Przyszłość Chodorkowskiego nie wygląda interesującoTVN24

Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński z PiS wraz z byłą minister spraw zagranicznych Anną Fotygą spotkali się z przebywającą w Polsce matką Michaiła Chodorkowskiego. Rozmowa dotyczyła obecnego procesu byłego szefa Jukosu, który drugi raz stanął przed sądem i grozi mu 15 lat więzienia. Obecnie były oligarcha odsiaduje osiem lat więzienia, na które został skazany w 2005 roku.

Podczas spotkania Marina Chodorkowska zrelacjonowała politykom PiS przebieg obecnego procesu i nazwała go jako "farsę". Partia w wydanym po spotkaniu komunikacie nie poinformowała jednak, jaki był cel spotkania ani jakie były jego konkluzje.

Matka Chodorkowskiego skarżyła się również na szykany jakim zostaje poddane przez władze. Władze Federacji Rosyjskiej doprowadziły do zajęcia nieruchomości, w której prowadzony jest charytatywny dom dziecka i szkoła prowadzona przez panią Chodorkowską. Do szkoły liczącej około 180 uczniów weszły siły OMON-u, strasząc młodzież. Niektóre z nich miały za sobą między innymi traumę Biesłanu.

Kreml nie odpuszcza

Chodorkowski wraz swoim wspólnikiem biznesowym Płatonem Lebiediewem są obecnie oskarżeni o to, że w 1998 roku zagarnęli, a następnie zalegalizowali akcje spółki Wostocznaja Nieftianaja Kompania (WNK) na sumę 3,6 mld rubli (103,5 mln dolarów). Natomiast w latach 1998-2003 jakoby przywłaszczyli sobie prawie 350 mln ton ropy naftowej należącej do kilku spółek-córek Jukosu, a także wyprali 487 mld rubli (14 mld USD) i 7 mld dolarów.

Chodorkowski i Lebiediew konsekwentnie odrzucają wysunięte wobec nich zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane. Zdaniem ich adwokatów, biznesmeni teraz zostali faktycznie oskarżeni o zdefraudowanie całej ropy wydobytej przez Jukos w ciągu sześciu lat i "wypranie" zysków z niej.

Obydwaj oskarżeni odsiadują już wyrok ośmiu lat więzienia, na który zostali skazani w 2005 roku. Według nieprzychylnych obecnej władzy komentatorów, Kreml nie chciał dopuścić aby skonfliktowani z nimi byli oligarchowie wyszli na wolność, dlatego został zorganizowany kolejny proces.

Ciężkie przewiny

Powstały w 1993 roku Jukos stał się z czasem jednym z największych koncernów naftowych w Rosji. Jednak w 2003 roku popadł w konflikt z Kremlem. Chodorkowski i jego partner Lebiediew zostali aresztowani. W 2006 roku sąd w Rosji ogłosił upadłość Jukosu. Jego najcenniejsze aktywa przejął kontrolowany przez państwo koncern Rosnieft.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24