Papież Franciszek przyjął na audiencji w papieskiej bibliotece Pałacu Apostolskiego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.
To było kolejne spotkanie Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej z papieżem. Audiencję zorganizowano na niecałe dwa miesiące przed zakończeniem kadencji przewodniczącego Rady.
Na audiencję Donald Tusk przybył ze swoją rodziną: żoną Małgorzatą, córką Katarzyną z dzieckiem i jej mężem, synem Michałem i jego żoną oraz trzema ich synami. Rozmowa papieża Franciszka z Tuskiem trwała około 10 minut. Na jej początku, jeszcze w obecności dziennikarzy, szef Rady Europejskiej mówił papieżowi po angielsku, że jego kadencja zbliża się do końca.
Potem, w otwartej części audiencji z udziałem rodziny, Donald Tusk wręczył papieżowi w prezencie drzewko, tłumacząc, że jest to dąb z Polski i wyjaśnił, że w jego kraju jest to symbol siły.
Papież podarował Tuskowi płaskorzeźbę z brązu przedstawiającą gołębicę jako symbol pokoju, a także orędzie na Dzień Pokoju, podpisany w lutym w Abu Zabi dokument o ludzkim braterstwie i encykliki.
Dzień przed synodem
Szef Rady Europejskiej przybył do Watykanu w przeddzień inauguracji nadzwyczajnego synodu biskupów na temat Amazonii, w trakcie którego poruszone zostaną obecne także w unijnej agendzie kwestie ochrony środowiska naturalnego oraz zagrożeń wynikających z jego degradacji i ze zmian klimatycznych.
Poprzednie spotkania Donalda Tuska z papieżem Franciszkiem odbyły się przy okazji wręczenia papieżowi nagrody Karola Wielkiego w maju 2016 roku, a także w czasie wizyty przywódców Unii w Watykanie w marcu 2017 r. w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały europejską integrację.
Po spotkaniu z papieżem Donald Tusk przeprowadził rozmowę z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem.
Wśród tematów rozmowy migracja
W oświadczeniu wydanym przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej po spotkaniu Tuska z papieżem, a następnie z sekretarzem stanu kardynałem Parolinem poinformowano, że "w trakcie serdecznych rozmów podkreślone zostały dobre relacje dwustronne i wkład, jaki Kościół wniósł i pragnie nadal wnosić na rzecz budowy Europy bardziej solidarnej, pokojowej i szanującej tożsamość narodów, jakie ją tworzą".
Ponadto Watykan zaznaczył, że tematami rozmów były kwestie międzynarodowe i regionalne, ze szczególnym uwzględnieniem "przyszłej struktury Unii Europejskiej" oraz migracji.
Autor: mart\mtom / Źródło: PAP