Somalijskie siły rządowe zdobyły bastion Al-Szabab

Źródło:
PAP, Reuters
Somalijskie siły rządowezajęły bastion organizacji Al-Szabab, miasto Harardhere
Somalijskie siły rządowezajęły bastion organizacji Al-Szabab, miasto Harardhere
Google Earth
Somalijskie siły rządowezajęły bastion organizacji Al-Szabab, miasto HarardhereGoogle Earth

Siły rządowe Somalii zajęły bastion organizacji Al-Szabab, miasto Harardhere - przekazał somalijski minister obrony. Jest to jedno z najważniejszych zwycięstw przeciw dżihadystom od początku trwającej od zeszłego roku ofensywy - podkreśliła agencja Reutera. Bojownicy z Al-Szabab odpowiedzieli jednak atakami w całym kraju. 

Harardhere, miasto w regionie Mudug w stanie Galmudug, było początkowo centrum somalijskich piratów, zanim zostało przejęte przez dżihadystów, stając się ich największą bazą operacyjną.

Siły rządowe zajęły również pobliskie miasto Galcad - powiedział minister obrony Somalii Abdulkadir Mohamed Nur w poniedziałek w państwowej telewizji. Jak dodał "dystrykty Haradhere i Galcad zostały odebrane z rąk terrorystów z Al-Szabab" i "oznacza to, że Al-Szabab zostało pokonane, a pozostałe miasta również zostaną wkrótce wyzwolone".

Według doniesień agencyjnych bojownicy Al-Szabab zostali zmuszeni do ucieczki na obszary wiejskie, biorąc niektórych cywilów jako zakładników. Oddziały rządowe połączyły swe siły z Puntland Security Force (PSF) z sąsiedniego stanu i lokalną milicją klanową i w poniedziałek przejęły kontrolę także nad innym bastionem Al-Szabab - miastem dystryktem Eelbur w regionie Galgadud, również w stanie Galmudug.

Odpowiedź Al-Szabab

Bojownicy Al-Szabab odpowiedzieli na działania militarne sił rządowych serią ataków w stolicy kraju Mogadiszu i innych miastach. W sobotę co najmniej 10 osób zginęło, a wiele zostało rannych w trzech zamachach bombowych w dystryktach Buloburte i Jalalaqsi w regionie Hiran w środkowym stanie Hirshabelle.

We wtorek dżihadyści wtargnęli do bazy wojskowej Hawadley w części środkowej Somalii, którą musieli opuścić w zeszłym roku. Zabili co najmniej siedmiu żołnierzy, w tym dowódcę bazy.

Somalijskie siły rządoweScott Peterson/Getty Images

Organizacja Al-Szabab od 2007 roku dąży zbrojnie do obalenia rządu Somalii i narzucenia w kraju ścisłej interpretacji prawa islamskiego. Rebelia przyczyniła się do poważnego kryzysu żywnościowego w Somalii, który dotknął ponad 200 tys. mieszkańców. Niektóre części środkowej Somalii znajdują się na skraju klęski głodu.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Scott Peterson/Getty Images