Świat

Sojuz przycumował do ISS

Świat

Aktualizacja:

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z rosyjsko-amerykańską załogą przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów.

Statek, który wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w poniedziałek, przywiózł na stację nową załogę: Rosjan Antona Szkaplerowa i Anatolija Iwaniszyna oraz Amerykanina Dana Burbanka, którzy będą pracować na orbicie nieco ponad cztery miesiące.

Kilkadziesiąt minut po dokowaniu kosmonauci otworzyli luki i przeszli na pokład ISS.

22 listopada stację opuści poprzednia załoga: Rosjanin Siergiej Wołkow, Amerykanin Michael Fossum oraz Japończyk Satoshi Furukawa.

Dwa miesiące opóźnienia

Misja Sojuza została opóźniona o dwa miesiące po katastrofie rosyjskiego bezzałogowego transportowego statku kosmicznego Progress, który 24 sierpnia runął na ziemię tuż po starcie z kosmodromu Bajkonur. Statek miał dostarczyć na ISS kilkutonowy ładunek: sprzęt i artykuły spożywcze. Po katastrofie statku Progress Rosja na pewien czas wstrzymała eksploatację rakiet nośnych Sojuz.

Po wycofaniu z użycia amerykańskich promów kosmicznych latem tego roku, załogi mogą dostać się ISS jedynie w rosyjskich rakietach.

Źródło: PAP