Siły zbrojne USA: rosyjskie samoloty wojskowe "zachowały się w niebezpieczny sposób"

Źródło:
PAP
Siły zbrojne USA: rosyjskie myśliwce "nękały" amerykańskie drony operujące w Syrii
Siły zbrojne USA: rosyjskie myśliwce "nękały" amerykańskie drony operujące w SyriiUS Air Forces Central
wideo 2/2
Siły zbrojne USA: rosyjskie myśliwce "nękały" amerykańskie drony operujące w SyriiUS Air Forces Central

Rosyjskie myśliwce trzeci dzień z rzędu "nękały" amerykańskie drony operujące w przestrzeni powietrznej Syrii - poinformowała amerykańska armia, cytowana przez agencję Associated Press.

Wojsko Stanów Zjednoczonych powiadomiło w oświadczeniu, że piątkowe "spotkanie" trwało około dwóch godzin, a trzy drony MQ-9 były "ponownie nękane" przez rosyjskie myśliwce.

- Rosyjskie samoloty wykonały 18 nieprofesjonalnie bliskich przelotów - powiedział generał Alex Grynkewich, szef Centralnego Dowództwa Sił Powietrznych USA.

CZYTAJ TAKŻE: "Nieprofesjonalne i niebezpieczne" działania Rosjan w Syrii

Zdjęcie z 6 lipca
Rosyjskie Su-34 i Su-35 w pobliżu amerykańskiego drona MQ-9Zdjęcie z 6 lipcaUnited States Air Forces Central

Zdaniem przedstawicieli rosyjskiego wojska natomiast miało miejsce "systematyczne naruszanie procedur" przez drony zaangażowanej w Syrii koalicji kierowanej przez Waszyngton.

Rosyjskie samoloty "zachowały się w niebezpieczny sposób"

Siły zbrojne USA przekazały, że do pierwszego w tym tygodniu "nękania" doszło w środę rano, kiedy rosyjskie samoloty wojskowe "zachowały się w niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób" podczas amerykańskiej misji wymierzonej w tak zwane państwo islamskie.

Jak poinformowała AP, w wyniku piątkowej operacji amerykańskiej armii zginął mężczyzna, który w ocenie Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka był członkiem Państwa Islamskiego.

Konflikt w Syrii PAP

Rosja zaangażowała się w działania zbrojne w Syrii w 2015 roku, wspierając reżim Baszara el-Asada podczas trwającej w tym kraju od 2011 roku wojny domowej. Rosjanie walczą obecnie przeciwko rebeliantom utrzymującym kontrolę nad północno-zachodnią Syrią.

CZYTAJ TAKŻE: Reuters: Syria zdyscyplinowała najemników Grupy Wagnera w czasie buntu Prigożyna

Autorka/Autor:akw/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: United States Air Forces Central