Facebook? Inne portale społecznościowe? Zastanów się nad sobą... Izraelscy naukowcy dowodzą, że spędzanie długich godzin przed komputerem sprzyja zachorowaniom na anoreksję lub bulimię.
Badania izraelskich naukowców z Uniwersytetu w Haifie zostały przeprowadzone na grupie 248 dziewcząt w wieku od 12 do 19 lat. Nastolatki zostały poproszone o wypełnienie ankiet z pytaniami o ich stosunek do internetu i telewizji, oraz zanotowanie jak reagują na popularne programy telewizyjne, które pokazują ekstremalne zmiany w wyglądzie uczestników. Badanie miało sprawdzić podejście dziewcząt do odchudzania, pokazanie ich zadowolenia ze swojej fizycznej kondycji oraz stanu akceptacji swojego wyglądu.
Wyniki wykazały, że nastolatki spędzające wiele godzin na surfowaniu w internecie, w szczególności na portalach społecznościowych typu Facebook, są bardziej skłonne by stosować ekstremalne diety odchudzające. Głównym efektem takiego odchudzania nie jest niestety szybkość zrzucania zbędnych kilogramów, a zwiększone zagrożenie wystąpienia zaburzeń odżywiania.
Negatywny wzorzec
Według izraelskich naukowców przeglądanie stron internetowych związanych głównie z modą prowadzi do wytworzenia u nastolatek negatywnej opinii o samych sobie, a także złego stosunku do jedzenia. Zauważają też, że problem ten mógłby nie istnieć, gdyby rodzice poświęcali swoim dzieciom więcej uwagi i kontrolowali czas spędzany przez nie na przeglądaniu stron internetowych.
- Badanie wykazało, że rodzic ma potencjalną możliwość, aby zapobiec niebezpiecznym zachowaniom swoich dzieci, a w szczególności problemowi z ich niewłaściwym odżywianiem. - podkreślają autorzy badania.
Facebook się broni
Rzecznik najpopularniejszego portalu społecznościowego broni się przed doniesieniami izraelskich naukowców. Jak przekonuje, młodzi ludzie żyją w otoczeniu zdjęć idealnych modeli i gwiazd filmowych w różnego rodzaju czasopismach, ale kiedy spędzają czas na Facebooku "są" w towarzystwie swoich przyjaciół.
"Ludzie spędzają godziny ze swoimi przyjaciółmi na co dzień w realnym świecie, więc nie jesteśmy przekonani, że komunikacja z nimi na naszym portalu nie przyczynia się do zaburzenia jedzenia naszych użytkowników" - wskazuje rzecznik FB. Jak dodaje, badanie wydaje się mało wiarygodne, bowiem zostało przeprowadzone na grupie jedynie 248 osób.
Źródło: Daily Mail, altair.com.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu