"Kongres może doprowadzić do izolacji Waszyngtonu, a nie Teheranu"


Nowe sankcje na Iran, które proponują członkowie Kongresu mogą storpedować zawarcie porozumienia w sprawie irańskiego programu jądrowego - oceniła ambasador USA przy ONZ Samantha Power.

- Jest jeszcze możliwe zawarcie porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, ale nałożenie nowych sankcji proponowanych przez Kongres może poważnie osłabić te szanse i doprowadzić do izolacji Waszyngtonu, a nie Teheranu - powiedziała Power, przemawiając w Centrum McConnell na Uniwersytecie w Louisville. Wysłanniczka USA przy ONZ podkreśliła, że według niektórych kongresmenów nadszedł czas, aby zaostrzyć sankcje wobec Iranu. - Oni twierdzą, że jest to najbardziej skuteczny sposób, aby osiągnąć cel, jakim jest rezygnacja Iranu z nuklearnego programu - powiedziała Power. Dodała, że administracja amerykańska jest przeciwnego zdania, gdyż według Białego Domu zwiększenie sankcji na Teheran "dramatycznie zniweczyłoby" dotychczasowe wysiłki.

Negocjacje ostatniej szansy

Negocjacje w sprawie irańskiego programu nuklearnego, w którym uczestniczą Iran oraz kraje grupy 5+1 (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny oraz Niemcy) przedłużono do końca czerwca 2015 roku. Ostateczne porozumienie mocarstw z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku w Genewie. Przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji. Światowe mocarstwa żądają od Iranu ograniczenia programu atomowego, aby wykluczyć aspekt wojskowy. Teheran zaprzecza, by pod przykrywką programu cywilnego pracował nad bronią jądrową, czego obawia się Zachód.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości