W strugach deszczu, wśród lasów i wzgórz. Niemal 100 tysięcy wiernych na papieskiej mszy


Około 100 tysięcy osób przybyło na mszę odprawioną w sobotę przez papieża w sanktuarium Sumuleu Ciuc w Siedmiogrodzie w Rumunii. Franciszek odwiedził ten region jako pierwszy papież w dziejach. Msza odbyła się wśród wzgórz i lasów.

Zbudowane na początku XIX wieku katolickie sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w rumuńskim okręgu Harghita jest szczególnie bliskie także węgierskim wiernym. W bazylice, którą opiekują się franciszkanie, znajduje się drewniana figura Matki Bożej pochodząca z XVI wieku. To od tamtych czasów pielgrzymują do niej wierni.

Na mszę przybyło wielu przedstawicieli mniejszości węgierskiej z Siedmiogrodu oraz pielgrzymi z Węgier. Przyjechał także - jako osoba prywatna - prezydent Węgier Janos Ader. Obecna była też premier Rumunii Viorica Dancila.

Od wczesnego rana ludzie czekali w deszczu na Franciszka. Na błoniach otoczonych przez las i spowitych przez mgłę w centrum Siedmiogrodu wierni trzymali rumuńskie i węgierskie flagi.

"Symbol dialogu, jedności i braterstwa"

W homilii papież powiedział: - Z radością i wdzięcznością Bogu stoję dzisiaj z wami, drodzy bracia i siostry, w tym drogim sanktuarium maryjnym, bogatym w dzieje i wiarę, gdzie jako dzieci przychodzimy na spotkanie naszej Matki oraz by uznać siebie za braci.

Jak podkreślił, sanktuaria to "miejsca niemal sakramentalne Kościoła - szpitala polowego", przechowujące pamięć ludu, który "pośród swoich trosk niestrudzenie poszukuje źródła wody żywej, gdzie można odświeżyć nadzieję".

- Są to miejsca świętowania i celebracji, łez i błagania - dodał papież.

- Tutaj, co roku, w sobotę Pięćdziesiątnicy, udajecie się w pielgrzymkę, aby oddać cześć ślubom waszych przodków i umocnić swoją wiarę w Boga oraz przywiązanie do Matki Bożej przedstawionej w monumentalnej figurze drewnianej. Ta coroczna pielgrzymka należy do dziedzictwa Siedmiogrodu, ale przynosi zaszczyt zarówno Rumunii, jak i Węgrom - zauważył Franciszek.

Mówił, że pielgrzymują tam także wierni innych wyznań, dzięki czemu sanktuarium w Siedmiogrodzie jest "symbolem dialogu, jedności i braterstwa". Papież wskazywał, że bogactwem pielgrzymującego ludu są "tysiące twarzy, kultur, języków i tradycji".

Jak powiedział, w każdym sanktuarium czuwa Maryja, "abyśmy nie pozwolili sobie ukraść braterstwa przez głosy i rany, które podsycają podział i rozszczepienie".

Modlitwa wiernych w trzech językach

Modlitwa wiernych została w czasie mszy odmówiona w językach rumuńskim, węgierskim i niemieckim - i odzwierciedla sytuację etniczną i wyznaniową w Siedmiogrodzie.

Katolicy obrządku łacińskiego to przede wszystkim przedstawiciele mniejszości węgierskiej, zaś Rumuni to głównie grekokatolicy.

Następnym etapem podróży papieża będzie miasto Jassy, gdzie odwiedzi katedrę Matki Bożej Królowej. Spotka się tam również z młodzieżą i rodzinami na placu przed Pałacem Kultury. Wieczorem Franciszek powróci do Bukaresztu.

Autor: ft//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: