Prezydent Iranu: napięcia z USA osiągnęły maksimum

Świat


Prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział w środę, że napięcia na linii Teheran-Waszyngton osiągnęły "maksimum" - przekazał irański nadawca państwowy IRIB. Rowhani dodał, że bliskowschodnia konferencja zorganizowana w ubiegłym tygodniu w Polsce "była porażką".

- Walka między Iranem a Ameryką jest obecnie na maksymalnym poziomie. Ameryka wykorzystała całą swoją moc przeciwko nam - powiedział Rowhani na posiedzeniu rządu. Wskazał, że relacje z USA rzadko były wcześniej tak napięte.

"Kolejna porażka"

Pogorszenie i tak już napiętych od lat relacji między Teheranem a Waszyngtonem nastąpiło po wycofaniu się w maju 2018 roku Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem z 2015 roku i ponownym nałożeniu sankcji gospodarczych. Rowhani ocenił w środę, że ubiegłotygodniowa konferencja na temat Bliskiego Wschodu, która odbyła się w Polsce, nie osiągnęła swoich celów.

Przedstawiciele z 60 państw świata zebrali się w Warszawie, ale - jak wskazuje agencja Reutera - szefowie dyplomacji europejskich mocarstw, wciąż zaangażowanych w porozumienie nuklearne, nie uczestniczyli w konferencji.

"To kolejna porażka amerykańskich polityk regionalnych" - oświadczył Rowhani.

Jacek Czaputowicz spotkał się z ministrami królestwa Arabii Saudyjskiejtwitter.com/MSZ_RP
wideo 2/26

Autor: /ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tasnim News | Farzad Mernati

Raporty: