Rosyjskie rakiety ziemia-powietrze blisko frontu. Ambasador USA ostrzega

Wikimedia CommonsRadar rosyjskiego systemu przeciwlotniczego Pancyr-S1

Stany Zjednoczone widzą oznaki, które mogą świadczyć o przygotowaniach prorosyjskich separatystów do ataku na ukraińskie siły rządowe – oświadczył ambasador USA w Kijowie Geoffrey Pyatt w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla Radia Swoboda.

- Mamy ogromną nadzieję, że do tego nie dojdzie, jednak widzimy pewne oznaki, świadczące, że separatyści przygotowują się do wznowienia działań wojennych – powiedział Pyatt.

Dyplomata wskazał, że Rosja prowadzi intensywne szkolenia tzw. armii Noworosji, jak separatyści nazywają zajęte przez nich terytoria w obwodzie donieckim i ługańskim.

Rosyjska broń blisko frontu

Rosja "rozlokowała także swoje rakiety typu ziemia-powietrze w bardzo bliskiej odległości od linii rozgraniczenia na ukraińskim terytorium" – podkreślił Pyatt.

Amerykański ambasador przypomniał wypowiedzi prasowe przywódcy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandra Zacharczenki, który oświadczył, że zamierza opanować cały Donbas. - Jeśli jest to rzeczywiście jego celem, to zapomina on o ustaleniach, pod którymi sam podpisał się w lutym w Mińsku – powiedział.

Pyatt oświadczył, że Stany Zjednoczone nadal opowiadają się za realizacją mińskich porozumień pokojowych i popierają działania władz Ukrainy na rzecz ich wypełnienia. - Mówimy jasno, że mińskie porozumienia to nie restauracyjne menu i Rosja nie może sama decydować, które zapisy będzie wykonywała, a których nie – zaznaczył ambasador w rozmowie z Radiem Swoboda.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości