Świat

Rosyjskie bombowce na podwórku sojusznika. Będą miały bliżej do Syrii

Świat

[object Object]
Rosyjskie Tu-22M3 zbombardowały pozycje bojowników w Syrii. Wystartowały z bazy w irańskim Hamadaniemil.ru
wideo 2/27

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek, że bazujące w irańskim Hamadanie bombowce Tu-22M3 i Su-34 dokonały we wtorek nalotów na bojowników w Syrii. Wcześniej o przybyciu rosyjskich bombowców do tej bazy donosiły media.

"Z bazy Hamadan bombowce sił powietrznych Rosji będą wykonywać loty na pozycje w Syrii" – podała rosyjska agencja Interfax.

Nie jest jasne, ile rosyjskich samolotów przybyło do bazy Hamadan.

- Ciężkie bombowce Tu-22M3 i taktyczne Su-34 rosyjskich sił powietrznych wystartowały z pełnym obciążeniem z lotniska Hamadan i dokonały nalotu na obiekty ugrupowań terrorystycznych tzw. Państwa Islamskiego i (dawnego - red.) Frontu al-Nusra w prowincjach Aleppo, Dajr-az-Zaur i Idlib - powiedzieli przedstawiciele resortu obrony, cytowani przez agencję TASS.

Dodali, że bombowce były ubezpieczane przez myśliwce Su-30SM i Su-35 z lotniska Hmejmim w syryjskiej prowincji Latakia. Po operacji wszystkie samoloty wróciły bezpiecznie do swych baz.

Agencja Interfax pisze, że w Iranie zostały rozmieszczone co najmniej trzy rosyjskie bombowce. "Odległość od bazy Hamadan do centralnej części Syrii stanowi ok. 900 km" – informuje Interfax. Interfax relacjonuje, że rozmieszczenie Tu-22M3 w bazie irańskiej zmniejszy czas lotu bombowców o 60 proc.

Szef Rady Bezpieczeństwa Iranu powiedział we wtorek, że Moskwa i Teheran dzielą zaplecze dla walki z terroryzmem. - Irańsko-rosyjska współpraca w zwalczaniu terroryzmu w Syrii jest naszym strategicznym celem i dzielimy nasz potencjał i zaplecze w tej sprawie - powiedział Ali Szamchani, cytowany przez agencję informacyjną IRNA.

Hamadan leży około 900 km od SyriiGoogle Maps

Umowa Rosja-Iran

Interfax informuje, że rosyjscy wojskowi wysłali do Iranu i do sąsiedniego Iraku prośby w sprawie wykorzystania przestrzeni powietrznej do lotu pocisków manewrujących. Agencja powołuje się na źródła w wojsku i dyplomacji. Podaje, że rosyjskie ministerstwo obrony zwróciło się z taką prośba w zeszłym tygodniu.

Wcześniej ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że 15 sierpnia na Morzu Kaspijskim rozpoczęły się ćwiczenia taktyczne z udziałem okrętów Flotylli Kaspijskiej, takich jak Tatarstan i Dagestan, a także jednostek wyposażonych w pociski dalekiego zasięgu typu Kalibr.

Baza Hamadan w Iranie
Baza Hamadan w Iranie Google Earth

Autor: kło,tas\mtom / Źródło: Reuters, PAP, Interfax

Źródło zdjęcia głównego: MO Rosji

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości