TVN24 | Świat

Muzyk Jurij Szewczuk skazany za krytykę rosyjskiej armii. Musi zapłacić 50 tysięcy rubli grzywny

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP
Rudyk: rosyjscy cywile odczuli, jak czują się Ukraińcy przez ostatnie pół roku
Rudyk: rosyjscy cywile odczuli, jak czują się Ukraińcy przez ostatnie pół rokuTVN24 BiS
wideo 2/21
TVN24 BiSRudyk: rosyjscy cywile odczuli, jak czują się Ukraińcy przez ostatnie pół roku

Jurij Szewczuk, lider popularnego rosyjskiego zespołu DDT, został skazany za dyskredytację armii rosyjskiej. Sąd nałożył na muzyka grzywnę w wysokości 50 tysięcy rubli. O sprawie poinformował niezależny portal Meduza.

Jurij Szewczuk, który w przeszłości nie unikał krytykowania władz na Kremlu, podczas koncertu w mieście Ufa na Uralu 18 maja stanowczo wypowiedział się przeciwko wojnie na Ukrainie. - Teraz na Ukrainie zabijani są ludzie. Po co giną tam nasi chłopcy? Jaki jest cel, przyjaciele? Młodzież Rosji i Ukrainy znowu ginie. Giną starcy, kobiety i dzieci - w imię jakichś napoleońskich planów naszego kolejnego Cezara, tak? Przyjaciele, ojczyzna to nie d*** prezydenta, którą trzeba ciągle lizać i całować. Ojczyzna to biedna babcia na dworcu sprzedająca kartofle. To jest ojczyzna! - apelował.

Jurij SzewczukShutterstock

Reakcja władz

Na wystąpienie zareagowała natychmiast policja, która po koncercie pojawiła się za kulisami. Funkcjonariusze w mundurze sił specjalnych (specnazu) zablokowali drzwi do garderoby, a w środku policjanci przez godzinę prowadzili z Szewczukiem rozmowy o "koncercie i jego wydźwięku".

Policjanci usiłowali początkowo zatrzymać Szewczuka, ale ostatecznie zrezygnowali i kazali mu jedynie podpisać protokół o wykroczeniu administracyjnym. Używanie słowa "wojna" w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę jest w Rosji karane. Władze używają eufemizmu "specjalna operacja wojskowa".

Sprawa została przekazana do sądu w Petersburgu (w miejscu zamieszkania artysty), który dwukrotnie odmówił rozpatrywania protokołu przedstawionego przez policję. W konsekwencji sprawę skierowano do stolicy Baszkirii, Ufy, jako do miejsca, w którym popełniony został zarzucany mu czyn. Tu sąd skazał Szewczuka na karę grzywny w wysokości 50 tysięcy rubli (około 3750 złotych).

Kim jest Jurij Szewczuk?

Jurij Szewczuk jest muzykiem i poetą, w 1980 roku założył zespół rockowy DDT, i już wówczas miewał problemy z władzą z powodu tekstów krytycznych wobec niej i wobec ustroju komunistycznego, jednak obiekty, w których koncertował, zawsze były szczelnie wypełnione publicznością.

Szewczuk krytykował również wojnę Rosji z Gruzją w 2008 r. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości