Departament Obrony USA uznał za "niebezpieczne i nieprofesjonalne" zachowanie pilota rosyjskiego myśliwca, który - jak podała CNN - wykręcił beczkę nad amerykańskim samolotem w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem.
W piątek telewizja CNN, powołując się na dwóch przedstawicieli sektora obronności USA, poinformowała, że rosyjski myśliwiec Su-27 wykręcił beczkę nad amerykańskim samolotem zwiadowczym RC-135 w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim.
Rosyjski myśliwiec miał w powietrzu zbliżyć się na niebezpieczną odległość zaledwie 30 metrów od amerykańskiej maszyny zwiadowczej. Następnie wykonał, lecąc z dużą prędkością, niebezpieczny manewr, tzw. beczkę.
"Niebezpieczny i nieprofesjonalny" incydent
Według amerykańskiego resortu obrony zachowanie rosyjskiego pilota było "niebezpieczne i nieprofesjonalne" i mogło mieć tragiczne skutki dla załóg obu samolotów.
"Co ważniejsze, nieprofesjonalne i niebezpieczne działania jednego pilota mogą doprowadzić do niepotrzebnej eskalacji napięcia między oboma krajami" - oświadczył Pentagon.
Departament Obrony USA jest "poważnie zaniepokojony" tym, że w ciągu ostatniego roku było wiele podobnych incydentów, podczas których rosyjskie maszyny przelatywały niebezpiecznie blisko amerykańskich samolotów i okrętów.
Agresywne zachowanie Rosji
Rzecznik europejskiego dowództwa sił USA Danny Hernandez powiedział, odpowiadając na pytanie zadane przez CNN, że jest to drugi taki incydent w tym miesiącu. Poprzedni wydarzył się 14 kwietnia, a rosyjski Su-27 zbliżył się wtedy na odległość 15 metrów do końcówki skrzydła amerykańskiego RC-135.
Według CNN oczekuje się, iż USA wyrażą zaniepokojenie wobec strony rosyjskiej.
Reuters odnotowuje, że władze Stanów Zjednoczonych składały w przeszłości formalne protesty, kiedy dochodziło do takich incydentów. Agencja wskazuje na "coraz bardziej agresywne zachowanie militarne Rosji wobec państw zachodnich".
Dwa tygodnie temu rosyjskie samoloty wojskowe przeleciały 20 razy nad niszczycielem USS Donald Cook znajdującym się na wodach międzynarodowych na Bałtyku.
Autor: mm\mtom//plw / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA) | Vitaly V. Kuzmin