Władimir Putin w czwartek wyraził zadowolenie z wejścia do produkcji najnowszego naddźwiękowego bombowca strategicznego Tu-160M2. Rosyjski prezydent oglądał nową, zdolną do przenoszenia broni atomowej maszynę w locie i podkreślił, że wzmocni ona potencjał militarny Rosji. Rosyjskie lotnictwo zamówiło jak dotąd 10 tych samolotów.
Na mocy podpisanego w czwartek porozumienia 10 zmodernizowanych bombowców Tu-160M2 (kryptonim NATO - Blackjack) zostanie dostarczonych rosyjskim siłom powietrznym do 2027 roku.
Tu-160M2 to znacząco zmodernizowana wersja bombowca strategicznego z czasów ZSRR. Maszyna służyć miała do przenoszenia bomb atomowych na długie dystanse w przypadku wybuchu otwartego konfliktu z Zachodem. Jej ostatnie egzemplarze powstały w 2008 roku.
Dzięki modernizacji możliwości Tu-160M2 mają być dużo większe niż wcześniejszych modeli. Według producenta efektywność maszyny wzrosła o 60 procent.
Samolot jest zdolny nie tylko do przenoszenia klasycznych bomb, ale także 12 rakiet manewrujących lub 12 rakiet krótkiego zasięgu z głowicami atomowymi i może przelecieć 12 tysięcy kilometrów bez tankowania. Unowocześniona została również jego awionika i systemy nawigacji.
Modernizacja zamiast nowości
Władimir Putin, który ubiega się o reelekcję w zaplanowanych na 18 marca wyborach prezydenckich, odwiedził fabrykę w Kazaniu, gdzie nowa maszyna powstaje. - To jest znaczący krok w kierunki rozwinięcia naszych zaawansowanych technologii i wzmocnienia zdolności państwa do obrony - stwierdził.
- Tu-160M2 jest bronią odstraszającą i to wspaniałe, że Rosja jest ponownie zdolna do ich budowy - dodał agencji Reutera Rinat Chamatow, inżynier z zakładów lotniczych w Kazaniu.
Jak podkreśla Reuters, Rosja pracuje również nad zmodernizowaną wersją powietrznej cysterny Ił-78, znanej w NATO jako Midas, która umożliwi bombowcom Tu-160M2 dotarcie ze swoim ładunkiem w dowolne miejsce na świecie.
Wznowienie produkcji zmodernizowanej wersji bombowca Tu-160 pochodzącego z czasów zimnej wojny potwierdza jednocześnie, że zawieszony został program budowy całkowicie nowej maszyny oznaczonej jako PAK-DA. Po agresji na Ukrainę i spadku dochodów budżetowych Rosji, program PAK-DA wstrzymano. Rosyjskie wojsko mówi formalnie o "odsunięciu w czasie" tego projektu, nie podaje jednak żadnych konkretnych terminów.
Autor: mm/adso / Źródło: Reuters, tvn24.pl