Rosja zerwała umowę z Wielką Brytanią w sprawie połowów. Pojawiły się obawy o fish and chips

Źródło:
PAP
Fish and chips to jedna z najbardziej popularnych angielskich potraw
Fish and chips to jedna z najbardziej popularnych angielskich potraw
Reuters
Fish and chips to jedna z najbardziej popularnych angielskich potrawReuters

Brytyjski rząd i branżowa organizacja National Federation of Fish Friers zapewniają, że wypowiedzenie przez Rosję umowy z Wielką Brytanią o prawach do połowu na Morzu Barentsa nie spowoduje braków dorsza i plamiaka, czyli ryb, które są używane do najbardziej typowej angielskiej potrawy fish and chips.

W środę rosyjski rząd poinformował o wypowiedzeniu umowy zawartej w 1956 roku przez Związek Sowiecki z Wielką Brytanią, na mocy której brytyjskie kutry mogły dokonywać połowów na Morzu Barentsa, wzdłuż wybrzeża Półwyspu Kolskiego i wzdłuż wybrzeża Wyspy Kołgujewa.

Było to, jak zasugerował przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin, odwetem za nałożenie w środę przez Wielką Brytanię sankcji na dyrektora kolonii karnej, w której zmarł Aleksiej Nawalny, oraz pięciu jego zastępców.

Ponieważ Rosjanie podali dane, z których wynika, że brytyjskie kutry w zeszłym roku na rosyjskich wodach złowiły 556 tysięcy ton dorsza i plamiaka (nazywanego też łupaczem), brytyjskie media zaniepokoiły się, czy w efekcie nie zabraknie ryb do fish and chips (ryba z frytkami).

National Federation of Fish Friers zrzesza ponad osiem tysięcy właścicieli lokali sprzedających rybę z frytkamiReuters

Brytyjskie władze: nie zabraknie ryb

Jednak zarówno rząd, jak i National Federation of Fish Friers (NFFF), organizacja reprezentująca właścicieli 8500 brytyjskich lokali sprzedających fish and chips, szybko zapewniły, że nie ma powodu do obaw.

"Brytyjskie łodzie nie prowadzą połowów na tych rosyjskich wodach, więc nie będzie to miało istotnego wpływu na nasze dostawy ryb, w tym dorsza i plamiaka. Wielka Brytania nie otrzymała żadnego oficjalnego powiadomienia od Federacji Rosyjskiej w tej sprawie" - oświadczył rzecznik rządu.

"Ciągłe jednostronne wycofywanie się Rosji z szeregu międzynarodowych traktatów o współpracy jest symptomatyczne dla jej izolacji na arenie światowej w wyniku nielegalnej inwazji na Ukrainę" - dodał.

Szef NFFF Andrew Cook powiedział z kolei stacji Sky News: "Brytyjskie łodzie nie łowiły na wodach rosyjskich od dziesięcioleci, więc (rosyjskie twierdzenia) są kwestią dość dyskusyjną. Dorsz rozmnaża się w wodach norweskich i migruje do Rosji, aby rosnąć, więc unika się tego obszaru, aby zapewnić odpowiednią ilość ryb na łowiskach w przyszłości, kiedy będą migrować z powrotem".

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters