Rosja jest poważnie zaniepokojona tym, że Japonia może rozmieścić na swoim terytorium amerykański system obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w związku z zagrożeniem ze strony Korei Północnej - oświadczył wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow.
- Bardzo uważnie obserwujemy to, jak rozwija się dialog i współpraca w ramach przymierza Stanów Zjednoczonych i Japonii. Nie jest to dla nas obojętne - powiedział w środę wiceszef rosyjskiego MSZ.
Współpraca dotycząca interesów Rosji
Siergiej Riabkow podkreślił, że niektóre aspekty współpracy pomiędzy USA a Japonią bezpośrednio dotyczą interesów Rosji w sferze bezpieczeństwa.
- Mam na myśli zwłaszcza rozwój współpracy w dziedzinie obrony przeciwrakietowej i możliwości pojawienia się w Japonii dodatkowych systemów, takich jak Aegis Ashore, o czym poinformowano dosłownie w ubiegłym tygodniu - dodał.
Aegis Ashore to lądowy wariant amerykańskiego morskiego systemu obrony przeciwrakietowej Aegis BMD (Ballistic Missile Defense).
Korea Północna kontynuuje program rakietowy i program zbrojeń nuklearnych, lekceważąc rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Pjongjang grozi USA
Reżim w Pjongjangu regularnie grozi zniszczeniem Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej. Północnokoreański program budowy rakiet balistycznych budzi w Tokio obawy, że baterie PAC-3 i niszczyciele na Morzu Japońskim wyposażone w system Aegis mogą okazać się niewystarczającą obroną. W związku z tym Japonia rozważa zainstalowanie Aegis Ashore oraz najnowszego amerykańskiego systemu THAAD.
5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną w związku z drugą już próbą międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), jaką KRLD przeprowadziła 28 lipca.
Pierwszy udany test ICBM Pjongjang przeprowadził 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych.
Autor: tas/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: mda.mil