Rosjanie nie zobaczyli w sylwestra tego, co chcieli. Mają za to "wielką dziurę"

Źródło:
PAP
Negocjacje pokojowe Ukraina - Rosja? Radna Irpienia: jak można rozmawiać z tym, kto zabija nasze dzieci, kobiety
Negocjacje pokojowe Ukraina - Rosja? Radna Irpienia: jak można rozmawiać z tym, kto zabija nasze dzieci, kobietyTVN24
wideo 2/3
Negocjacje pokojowe Ukraina - Rosja? Radna Irpienia: jak można rozmawiać z tym, kto zabija nasze dzieci, kobietyTVN24

Uznawani często przez władze za "rosyjskich agentów" ludzie kultury i sportu uciekają z Rosji - pisze w niedzielnym wydaniu "The Moscow Times" (TMT). W artykule zamieszczono listę dziewięciu głównych osobistości, które opuściły kraj w ciągu ostatniego roku w proteście przeciwko wojnie.

Dziewięcioosobową listę czołowych emigrantów otwiera Miron Fiodorow, znany pod pseudonimem Oxxxymiron, jeden z najpopularniejszych rosyjskich raperów. Wkrótce po rozpoczęciu wojny opuścił Rosję, nazywając inwazję "katastrofą i zbrodnią".

Lista ludzi kultury i sportu

Primabalerina Olga Smirnowa odeszła w marcu z rosyjskiego baletu Bolszoj, mówiąc, że jest "przeciwko tej wojnie każdym włóknem swojej duszy". Po wyjeździe z Rosji dołączyła do Holenderskiego Baletu Narodowego.

Po inwazji na Ukrainę radziecka legenda muzyki pop Ałła Pugaczowa i jej mąż, komik i prezenter telewizyjny Maksim Gałkin, wyjechali do Izraela ze swoimi dziećmi. Para pozostawiła po sobie wielką dziurę w rosyjskiej popkulturze - twierdzi cenzurowany przez Kreml "TMT". Było to szczególnie widoczne w sylwestra - podkreśla autorka tekstu - kiedy wielu Rosjan spodziewało się tradycyjnie zobaczyć zarówno Gałkina, jak i Pugaczową pijących szampana o północy na ekranach telewizorów.

Na liście gazety jest też pięciokrotna złota medalistka olimpijska i sekretarz generalna Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) Anastasija Dawydowa, która ogłosiła pod koniec września, że opuszcza Rosję. Chociaż nie potępiła wprost wojny, podkreśla TMT, doniesienia rosyjskich mediów o jej wyjeździe sugerowały, że nie zamierza wracać do domu. Dawydowa nadal trenuje pływanie synchroniczne w swoim nowym miejscu zamieszkania, Dubaju.

Little Big, popularny zespół punkowy Ilji Prusykina i Sonii Tajurskiej, opuścił Rosję w proteście przeciwko wojnie w tydzień po inwazji. Cztery miesiące później wydał swoją antywojenną piosenkę "Generation Cancellation", która zawiera tekst "umrzeć lub odejść / nie mam wyboru".

"Inwazja punktem bez powrotu"

Maria Alochina z grupy Pussy Riot, znanej z akcji przeciwko Kremlowi, podjęła decyzję o opuszczeniu Rosji w maju po tym, jak sąd nakazał zamianę jej aresztu domowego na karę więzienia. Przez białoruską granicę została przemycona na Litwę. - Rozumiem, że zrobiło się głośno o mojej tak zwanej ucieczce, ale nie mam planów emigracyjnych. Chcę tylko pomóc Ukrainie i tyle - powiedziała w jednym z ostatnich wywiadów.

Listę TMT zamykają krytyk filmowy Anton Dolin, aktor Artur Smoljaninow i łyżwiarz figurowy Michaił Nazarychow, który komentując swój wyjazd, powiedział, że w Rosji nie czuje się już "bezpiecznie", a inwazja jest "punktem bez powrotu". - To bardzo smutne, że wojna zbiegła się z moją karierą - powiedział TMT.

Autorka/Autor:mp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: