Putin przemeblowuje rosyjski resort obrony. Krewnej powierzył urząd wiceministra

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Władimir Putin zwolnił czterech wiceministrów obrony i mianował ich następców - podała agencja Reutera. Wśród nowych urzędników resortu obrony znalazła się między innymi krewna Putina, Anna Ciwilewa, która według rosyjskich mediów jest córką jego kuzyna.

Na mocy opublikowanego w poniedziałek dekretu Władimir Putin zwolnił czterech wiceministrów obrony - podała agencja Reutera. Chodzi o Nikołaja Pankowa, Rusłana Tsalikowa, Tatianę Szewtsową i Pawła Popowa. Wśród nowo powołanych wiceministrów znalazła się Anna Ciwilewa, która według rosyjskich mediów jest córką kuzyna rosyjskiego dyktatora. Państwowa agencja RIA Nowosti przekazała na Telegramie, że będzie ona odpowiedzialna za zabezpieczanie wsparcia socjalnego i mieszkaniowego dla żołnierzy.

ZOBACZ TEŻ: Przetasowania w otoczeniu Putina

Zmiany w rosyjskim resorcie obrony

W zeszłym roku niezależne rosyjskie media informowały, że Ciwilewa stanęła na czele powołanej przez Putina Fundacji "Obrońcy Ojczyzny", udzielającej pomocy żołnierzom walczącym w Ukrainie i rodzinom poległych wojskowych. Była wówczas także szefową rady dyrektorów spółki górniczej Kolmar. W 2022 roku Ciwilewa była jedną z osób objętych brytyjskimi sankcjami po napaści Rosji na Ukrainę. Jej mąż Siergiej był gubernatorem obwodu kemerowskiego, a od maja jest ministrem energetyki Rosji.

Oprócz niej urzędy obejmą też Leonid Gornin, dotychczasowy wiceminister finansów, który obejmie stanowisko pierwszego wiceministra obrony, a także Paweł Fradkow, syn byłego premiera Michaiła Fradkowa, oraz Oleg Saweliew. Według Reutera decyzje Putina wydają się być próbą umieszczenia w resorcie obrony osób lojalnych. W zeszłym miesiącu rosyjski dyktator mianował na urząd ministra Andrieja Biełousowa. Dotychczasowego szefa tego resortu Siergieja Szojgu mianował sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego Putin zrezygnował z Szojgu? ISW o możliwych powodach

Autorka/Autor:pb

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru