Niespodziewany ruch Putina

Źródło:
RIA Nowosti, Reuters, tvn24.pl

Prokremlowska agencja RIA Nowosti podała, że prezydent Władimir Putin mianował ministra obrony Siergieja Szojgu sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji. Z tego stanowiska odwołany został Nikołaj Patruszew. Nowym ministrem obrony Rosji ma zostać Andriej Biełousow.

RIA Nowosti cytuje komunikat Rady Federacji (wyższej izby rosyjskiego parlamentu). Podano w nim, że do izby wpłynęły zaproponowane przez prezydenta Władimira Putina kandydatury na stanowiska szefów szeregu ministerstw. Na stanowisko ministra obrony Putin zaproponował Andrieja Biełousowa, byłego wicepremiera.

Po aresztowaniu współpracownika obecnego szefa resortu obrony Siergieja Szojgu Timura Iwanowa w niezależnych rosyjskich mediach pojawiały się doniesienia, że również Szojgu może rozstać się z urzędem, a powodem będzie brak sukcesów na ukraińskim froncie.

RIA Nowosti podała w kolejnej depeszy, że Putin mianował Szojgu sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji. Nikołaj Patruszew został odwołany z tego urzędu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyjaśniał, że Patruszew został zwolniony w związku z przeniesieniem na inne stanowisko. Nie podał więcej szczegółów.

Pieskow wyjaśniał też, dlaczego Putin zaproponował mianować Biełousowa ministrem obrony. Jak stwierdził, resortem obrony powinien kierować cywil, a samo ministerstwo powinno "być otwarte na innowacje i zaawansowane idee".

Szojgu jest wieloletnim współpracownikiem Putina. Był ministrem obrony od 2012 roku. Na początku maja Władimir Putin spotkał się z Aleksiejem Diuminem, swoim byłym ochroniarzem, który był wiceministrem obrony w latach 2015-2016. Po tym wydarzeniu rosyjskie niezależne media spekulowały, że Diumin mógłby zostać ewentualnym wiceministrem obrony lub nawet szefem tego resortu.

Ministrów oraz premiera, którym Putin mianował ponownie Michaiła Miszustina, musi jeszcze zatwierdzić niższa izba rosyjskiego parlamentu, Duma Państwowa. Zmiany mają związek z tym, że we wtorek Putin został zaprzysiężony na kolejną kadencję na stanowisku prezydenta Rosji.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: RIA Nowosti, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: