"Wyraźne przyznanie się do winy" Kremla

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Władimir Putin chce uwolnienia skazanego na dożywocie w Niemczech Wadima Krasikowa. W tym celu forsuje wymianę więźniów - pisze BBC. To byłaby szansa na wolność dla oskarżonego o rzekome szpiegostwo i przetrzymywanego w Rosji amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha. Ostateczna decyzja w tej sprawie należałaby jednak do niemieckiego rządu, a w nim - podaje BBC - jednoznacznej zgody na to nie ma.

Wadim Krasikow to były agent FSB, który w 2019 roku na zlecenie służb zamordował w parku Tiergarten w Berlinie byłego czeczeńskiego dowódcę i obywatela Gruzji Zelimchana Changoszwilego. Rosjanin został skazany na dożywocie, odsiaduje wyrok w Niemczech.

Putin udzielił w lutym wywiadu Tuckerowi Carlsonowi - amerykańskiemu komentatorowi, znanemu z prorosyjskich i proputinowskich poglądów. Jak pisze BBC, słowa Putina z tego wywiadu potwierdzają, że Rosja chce dokonać wymiany i za uwolnienie Krasikowa z niemieckiego więzienia oferuje zwolnienie Evana Gershkovicha - dziennikarza amerykańskiego "The Wall Street Journal", który od roku jest więziony w Rosji w związku z zarzutami o rzekome szpiegostwo.

CZYTAJ TEŻ: "Tutaj powinna być jego relacja". Minął rok od uwięzienia w Rosji dziennikarza "WSJ" Evana Gershkovicha

To nie pierwszy raz, kiedy Rosja chce dokonać wymiany i uwolnić Krasikowa. Po raz ostatni Kreml wysunął podobne żądanie w lipcu 2022 roku.

To oznacza - jak pisze BBC - że najbardziej realnym sposobem na uwolnienie Gershkovicha będzie skomplikowana wymiana więźniów, wymagająca współpracy Niemiec, USA i Rosji. Niemiecki polityk Roderich Kiesewetter powiedział, że umowa zmusiłaby Berlin do prowadzenia "dyplomacji zakładników".

Niemiecki sąd: rosyjskie władze państwowe nakazały oskarżonemu zlikwidowanie ofiary

Jak pisze BBC, niemiecki sąd skazując Krasikowa wskazywał, że dokonane przez niego morderstwo było inspirowane i zlecone przez Kreml.

Świadczyć o tym miały między innymi dokumenty, za pomocą których morderca dostał się do Niemiec. Niemiecki sąd doszedł do wniosku, że dokumentacja ta mogła być zatwierdzona jedynie przez Kreml, co świadczyło o państwowym wsparciu dla morderstwa. - Rosyjskie władze państwowe nakazały oskarżonemu zlikwidowanie ofiary - podsumował sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Kreml odrzucał te zarzuty i mówił, że wyrok jest "motywowany politycznie". Pomimo tego Putin w wywiadzie dla Carlsona stwierdził, że trwają już negocjacje w sprawie uwolnienia rosyjskiego "patrioty", który "wyeliminował bandytę" na ulicy Berlina.

Ulrich Lechte, członek komisji spraw zagranicznych niemieckiego rządu, powiedział BBC, że determinacja Putina do uwolnienia Krasikowa jest "wyraźnym przyznaniem się do winy i pokazuje, jak bez skrupułów Rosja była w stanie działać" w Niemczech.

"Nie ma prawnego mechanizmu, który byłby adekwatny do tej sytuacji"

Ostateczna decyzja o tym, czy Krasikow zostanie uwolniony i wymieniony, będzie należała do niemieckiego rządu. BBC rozmawiało z trzema członkami rządowej komisji spraw zagranicznych. Są na "nie".

- Taki rodzaj amnestii wysyła polityczny sygnał, że Rosja może dalej dokonywać morderstw na naszym terytorium, a sprawcy ostatecznie zostaną zwolnieni i pozostaną bezkarni - powiedział Lechte.

Juergen Hardt z niemieckiej chadecji stwierdził, że w Niemczech "nie widzi żadnego politycznego wsparcia" dla takiej wymiany, bo mechanizmy prawne, które miałyby do tego doprowadzić, są niejasne.

Nicola Bier, prawniczka specjalizująca się w prawie ekstradycyjnym, powiedziała BBC, że w Niemczech "nie ma prawnego mechanizmu, który byłby adekwatny do tej sytuacji". To - wskazała - powoduje, że każdy ruch w tej sprawie będzie bardzo kontrowersyjny i na pewno nabierze politycznego charakteru.

Autorka/Autor:ads/kg

Źródło: BBC, tvn24.pl