Rosja - Ukraina. Oświadczenie państw NATO: świat pociągnie Rosję i Białoruś do odpowiedzialności za ich działania

Autor:
kab
Źródło:
PAP

Świat pociągnie Rosję i Białoruś do odpowiedzialności za ich działania wobec Ukrainy - zapowiedzieli szefowie państw i rządów państw NATO w oświadczeniu opublikowanym po spotkaniu, które odbyło się w piątek.

Ukraina została zaatakowana przez Rosję w czwartek nad ranem. W piątek inwazja jest kontynuowana. W wielu ukraińskich regionach i miastach do ataków na dochodzi zarówno na infrastrukturę wojskową, jak i obiekty cywilne. Rosyjskie siły nacierają na Kijów.

Atak Rosji na Ukrainę. Czytaj relację tvn24.pl

"Spotkaliśmy się dzisiaj, aby omówić największe od dziesięcioleci zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Z całą mocą potępiamy rosyjską inwazję na Ukrainę na pełną skalę, umożliwioną przez Białoruś. Wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania ataków militarnych, wycofania wszystkich sił z Ukrainy i zawrócenia z obranej przez siebie ścieżki agresji. Ten od dawna planowany atak na Ukrainę, niepodległy, pokojowy i demokratyczny kraj, jest brutalny, całkowicie niesprowokowany i nieuzasadniony" - napisali w oświadczeniu przywódcy państw członkowskich Sojuszu.

Rosyjska agresja godzina po godzinie

"Ubolewamy nad tragicznymi stratami istnień ludzkich, ogromnym ludzkim cierpieniem i zniszczeniami spowodowanymi działaniami Rosji. Pokój na kontynencie europejskim został całkowicie zdruzgotany. Świat pociągnie Rosję i Białoruś do odpowiedzialności za ich działania. Wzywamy wszystkie państwa do bezwzględnego potępienia tego ataku. Nikt nie powinien dać się zwieść lawinie kłamstw rosyjskiego rządu" - zaapelowano.

Rozmieszczanie sił obronnych na wschodniej flance

Przywódcy przypomnieli, że trwa obecnie dodatkowe rozmieszczania sił obronnych na wschodniej flance Sojuszu.

"Dokonamy wszelkich rozmieszczeń niezbędnych do zapewnienia silnego i wiarygodnego odstraszania i obrony w całym Sojuszu, teraz i w przyszłości. Nasze środki są i pozostają zapobiegawcze, proporcjonalne i nieeskalacyjne. Nasze zobowiązanie do przestrzegania artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest niepodważalne. Jesteśmy zdecydowani, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników. Wolność zawsze zwycięży ucisk" - skonkludowali szefowie państw i rządów NATO.

Stoltenberg: cele Rosji nie są ograniczone do Ukrainy

Głos w Brukseli zabrał szef NATO Jens Stoltenberg. - Rosja zaatakowała nie tylko Ukrainę, ale też międzynarodowy ład. Sojusznicy z NATO cały czas zapewniają wsparcie dla Ukrainy - wojskowe, finansowe i humanitarne - mówił na konferencji prasowej.

- Cele Rosji nie są ograniczone do Ukrainy. Rosja zażądała prawnie wiążących umów dotyczących rezygnacji z dalszego rozszerzania NATO oraz wycofania żołnierzy i infrastruktury z terytorium sojuszników, którzy przystąpili do Sojuszu po 1997 roku. (...) Rosja otwarcie kontestuje europejski ład w dziedzinie bezpieczeństwa i używa siły, żeby osiągnąć swoje cele - mówił szef NATO.

- Decyzja prezydenta Putina o kontynuowaniu agresji na Ukrainę jest strasznym błędem strategicznym, za który Rosja będzie płacić wysoką cenę w nadchodzących latach. Sojusznicy NATO i Unia Europejska wprowadzili już znaczące sankcje. Dołączyło do nas wielu naszych partnerów na całym świecie - wskazał.

Stoltenberg: NATO wzmocniło odstraszanie i obronę

Wskazał, że w odpowiedzi na masową rozbudowę militarną Rosji w ostatnich miesiącach NATO wzmocniło odstraszanie i obronę.

- Wczoraj członkowie NATO aktywowali plany obronne. W rezultacie rozmieszczamy elementy Sił Odpowiedzi NATO na lądzie, morzu i w powietrzu. (...) Stany Zjednoczone, Kanada i europejscy sojusznicy rozmieścili tysiące dodatkowych żołnierzy we wschodniej części Sojuszu. Mamy ponad 100 odrzutowców działających w ponad 30 różnych lokalizacjach i ponad 120 statków od Dalekiej Północy po Morze Śródziemne. (...) Zrobimy wszystko, aby chronić i bronić każdego Sojusznika i każdy cal terytorium NATO - wskazał.

- Bardziej niż kiedykolwiek kryzys ten pokazuje, jak ważne jest, by Ameryka Północna i Europa stały razem w NATO. Nie ma bezpieczeństwa w Europie bez silnej więzi transatlantyckiej - podsumował.

Na zaproszenie sekretarza generalnego w spotkaniu członków NATO uczestniczyły Finlandia i Szwecja.

Agresja Rosji

Ukraina została zaatakowana przez Rosję. Piątek to drugi dzień agresji po rozkazie wydanym przez Władimira Putina. Jak podał prezydent Wołodymyr Zełenski, w czwartek zginęło 137 Ukraińców. Sztab ukraińskich sił twierdzi, że minionej doby zginęło nawet 800 żołnierzy wroga. W piątek walki są kontynuowane. Rosjanie chcą przedrzeć się do Kijowa. Czołgi dojeżdżają do miasta, przed południem pojawiły się doniesienia o próbach desantu w dwóch dzielnicach miasta.

Czytaj o najważniejszych wydarzeniach z czwartku.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: