Turcja osiągnęła konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego", które ma się zajmować eksportem zboża z Ukrainy - donosi włoski dziennik "Il Messaggero". W zeszłym tygodniu delegacja tureckiego ministerstwa obrony prowadziła w Moskwie rozmowy w sprawie odblokowania ukraińskiego eksportu zboża drogą morską.
- Pełniliśmy rolę mediatora i w wyniku naszych negocjacji osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia centrum operacyjnego w Stambule. Mamy nadzieję, że statki załadowane zbożem odpłyną z Ukrainy jak najszybciej - powiedział w poniedziałek Fakhrettin Altun, dyrektor do spraw komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji.
Rola Turcji, rozmowy w Moskwie
Dodał, że Turcja przywiązuje dużą wagę do bezpiecznego przebiegu tego procesu i zapobiegania wszelkim incydentom. - Jesteśmy ostrożnym optymistą, że w najbliższym czasie można podjąć konkretne kroki w tej sprawie - stwierdził.
Altun mówił także o roli Turcji w wojnie między Rosją a Ukrainą. Zaznaczył, że Ankara w każdych okolicznościach stara się promować "sprawiedliwy pokój" i skrytykował kraje, nie podając ich nazwy, które rzekomo opowiadały się za przedłużającą się wojną w celu wyczerpania Rosji.
"Il Messaggero" zwraca uwagę, że w zeszłym tygodniu delegacja tureckiego ministerstwa obrony prowadziła w Moskwie rozmowy w sprawie odblokowania ukraińskiego eksportu zboża drogą morską.
Według tureckiego MON spotkanie odbyło się w "konstruktywnej i bardzo pozytywnej atmosferze", a jego uczestnicy stwierdzili, że osiągnęli porozumienie w sprawie prowadzenia rozmów czterostronnych z udziałem Ukrainy i ONZ.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PHILIPPE MONTIGNY / Shutterstock.com