Meduza: Kreml publicznie pochwalił torturowanie oskarżonych o zamach pod Moskwą

Źródło:
PAP

Władze Rosji publicznie pochwaliły torturowanie osób oskarżonych o dokonanie zamachu terrorystycznego w Krasnogorsku pod Moskwą. Niezależny rosyjski portal Meduza krytykuje takie działania jako przyzwolenie na tortury także w innych przypadkach.

"Problem polega na tym, że państwo stara się ukazać tortury jako przejaw dzielności i wzorowej pracy. Władze to gloryfikują. W skutecznym systemie nie chodzi o wyrafinowane, zwierzęce okrucieństwo, z jakim maltretuje się podejrzanych" - ocenił w rozmowie z Meduzą jeden z rosyjskich obrońców praw człowieka, pragnący zachować anonimowość.

"Skuteczny system polega na zapobieganiu (aktom terroru) i demaskowaniu ugrupowań terrorystycznych - i właśnie tego domaga się społeczeństwo, a nie tego, co widzimy teraz" - dodał.

Wyraził przekonanie, że Kreml wysłał w ten sposób organom ścigania niższego szczebla sygnał, że stosowanie tortur jest dopuszczalne, a sprawcy takich czynów pozostaną bezkarni.

"Normalizacja przemocy, związana z trwającą od dwóch lat rosyjską agresją w Ukrainie, może pogorszyć sytuację w kwestii tortur. Jeśli przymkniemy oko na to wszystko, wówczas wiele osób prawdopodobnie uzna, że można kogoś bić, torturować i to nagrywać" - podkreślił w rozmowie z niezależnym portalem Mediazona Siergiej Babiniec, kierujący organizacją pozarządową Zespół Przeciwko Torturom.

Atak na salę koncertową pod Moskwą

22 marca terroryści zaatakowali salę koncertową w podmoskiewskim Krasnogorsku. Do widzów otwarto ogień, eksplodowały ładunki wybuchowe. Wybuchł pożar, w wyniku którego zawalił się dach budynku. Według oficjalnych komunikatów władz Rosji zginęło 139 osób, a ponad 180 doznało obrażeń.

We wtorek w rosyjskich mediach pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, że faktyczna liczba rannych może wynosić ponad 360, a dokładna liczba zabitych będzie prawdopodobnie niemożliwa do ustalenia, ponieważ wiele ciał całkowicie spłonęło w pożarze.

Odpowiedzialność za atak wzięła na siebie organizacja Państwo Islamskie prowincji Chorasan, czyli afgańskie skrzydło terrorystycznego ugrupowania Państwo Islamskie (IS). Rosyjskie organy ścigania powiadomiły, że schwytano czterech sprawców zamachu, a także kilku ich domniemanych wspólników i nie są to obywatele Rosji. Sąd w Moskwie zdecydował o aresztowaniu tych osób do 22 maja w oczekiwaniu na proces.

Pytania o stan oskarżonych o zamach

Od soboty w sieciach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że domniemani sprawcy ujęci w trakcie ucieczki byli brutalnie traktowani przez rosyjskich funkcjonariuszy, m.in. jednemu z nich odcięto fragment ucha, inny miał być torturowany elektrowstrząsami, a na szyi kolejnego zauważono fragment foliowego worka.

Alarmowano również, że oskarżeni zostali pobici przed rozprawą w sądzie, a jeden z nich został tam przewieziony na wózku i nie reagował na żadne sygnały z otoczenia.

- Pozostawię to pytanie bez odpowiedzi - odparł rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, pytany przez amerykańską stację CNN o to, czy wobec zatrzymanych stosowano tortury.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP