TVN24 | Świat

Rosja. Góra Elbrus - akcja ratunkowa. Nie żyje pięciu alpinistów

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

W czasie wyprawy na Elbrus, najwyższą górę Kaukazu, grupa rosyjskich alpinistów natrafiła na burzę śnieżną. Alpiniści znajdowali się na wysokości 5400 metrów. W rezultacie trwającej wiele godzin akcji uratowano 14 wspinaczy, a 5 osób zginęło. Jak tłumaczył jeden ze współorganizatorów, wspinacze w czasie schodzenia podzielili się na trzy grupy. - Decyzja o rozdzieleniu się była słuszna. W innym wypadku mogłoby być jeszcze więcej ofiar - mówił, cytowany przez agencję Reutera. 

Akcja, w której brało udział kilkudziesięciu ratowników, prowadzona była podczas silnych opadów śniegu, wietrze dochodzącym do 60 metrów na sekundę i temperaturze powietrza minus 20 stopni C. Jak przekazał przedstawiciel ministerstwa spraw nadzwyczajnych Rosji Michaił Nadiożdin, 11 alpinistów przetransportowano do szpitala w mieście Nalczik. Trzech uratowanych odmówiło skorzystania z pomocy szpitalnej. O swojej wyprawie i jej trasie alpiniści zawiadomili zawczasu ministerstwo spraw nadzwyczajnych co ułatwiło akcję ratunkową.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak podał współorganizator wyprawy Denis Alimow, jeden z uczestników złamał nogę w czasie schodzenia z góry. - Prawdopodobnie to spowodowało, że grupa straciła czas, a pogoda pogorszyła się katastrofalnie. Postanowili podzielić się na trzy grupy - na tych, którzy idą szybciej i na tych, którzy idą wolniej - dodał. - Decyzja o rozdzieleniu się była słuszna. W innym wypadku mogłoby być jeszcze więcej ofiar - tłumaczy, cytowany przez agencję Reutera. 

Elbrus - najwyższa góra Kaukazu

Elbrus to najwyższy szczyt Kaukazu o wysokości 5642 metrów nad poziomem morza. Położony jest w Rosji, na terenie Kabardyno-Bałkarii, niedaleko granicy z Gruzją. Jest najwyższym szczytem Rosji. W zależności od interpretacji przebiegu granicy między Europą i Azją Elbrus może być zaliczany do Korony Ziemi jako najwyższy szczyt Europy.

Najwyższy szczyt Kaukazu Środkowego, Elbrus, o wysokości 5642 metrów nad poziomem morza (zdjęcie ilustracyjne) sxc.hu

Autor:ft//now

Źródło: PAP