Dmitrij Utkin pochowany w panteonie narodowym pod Moskwą. Od jego pseudonimu wzięła nazwę Grupa Wagnera

Źródło:
PAP

Dmitrij Utkin, pseudonim "Wagner", najbliższy współpracownik Jewgienija Prigożyna, został w czwartek pochowany z honorami wojskowymi w panteonie narodowym pod Moskwą. Utkin, podobnie jak Prigożyn, znajdował się na liście pasażerów samolotu, który 23 sierpnia rozbił się w obwodzie twerskim.

Od pseudonimu Dmitrija "Wagnera" Utkina, który był miłośnikiem muzyki Richarda Wagnera, wzięła swoją nazwę rosyjska prywatna armia najemnicza Grupa Wagnera, którą zarządzał Jewgienij Prigożyn.

Prigożyn i Utkin, jak podają rosyjskie media, byli na pokładzie samolotu Embraer, który rozbił się 23 sierpnia w obwodzie twerskim. "Wagner" spoczął na Federalnym Cmentarzu Wojskowym w Mytiszczach, cztery kilometry na północny wschód od Moskwy.

"Wagner" wśród ofiar wypadku samolotu w Rosji. Kim był Dmitrij Utkin, "prawa ręka" Prigożyna

"Wagner" pochowany z wojskowymi honorami

Urodzony w 1970 roku Utkin służył w specnazie GRU (oddziałach specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego), brał udział w wojnach czeczeńskich, był dowódcą jednostki specnazu, dosłużył się stopnia podpułkownika. Po przejściu na emeryturę uczestniczył m.in. w zajmowaniu ukraińskiego Krymu, ustanawianiu władzy rosyjskiej w separatystycznej Ługańskiej Republice Ludowej na wschodzie Ukrainy oraz w walkach w Syrii.

Był kawalerem orderu Bohater Federacji Rosyjskiej - najwyższego odznaczenia państwowego w Rosji. Zginął 23 sierpnia w katastrofie lotniczej w obwodzie twerskim, w której śmierć poniósł również Prigożyn, a także wszyscy pozostali pasażerowie i członkowie załogi.

Utkin został pochowany z honorami wojskowymi, w tym z asystą orkiestry wojskowej. Na prośbę rodziny ceremonia odbyła się tylko w obecności krewnych i bliskich przyjaciół.

Dmitri Utkin 16

BBC zauważyła, że Prigożyn - również odznaczony orderem Bohater Federacji Rosyjskiej - został pochowany bez jakichkolwiek honorów na zwykłym cmentarzu w Petersburgu. Jak podkreśliły rosyjskie media, cytowane przez BBC, kawalerom tego odznaczenia należy się pochówek z honorami.

Otwarta w 2013 roku nekropolia w Mytiszczach, wzorowana na Cmentarzu Narodowym w Arlington koło Waszyngtonu, jest panteonem narodowym, gdzie chowani są wybitni urzędnicy państwowi, wojskowi, weterani wojen, a także bohaterowie Związku Radzieckiego i Federacji Rosyjskiej. Pierwszą pochowaną tam osobą był Michaił Kałasznikow, twórca legendarnego karabinka automatycznego AK-47. Od początku istnienia cmentarza spoczęło tam już wiele osób, w tym m.in. ofiary katastrofy lotniczej w Soczi z 2016 roku, w której zginęło 64 członków Chóru Aleksandrowa.

Autorka/Autor:mjz/tr

Źródło: PAP