Rosja zaprasza talibów do rozmów w "formacie moskiewskim"

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP, TASS

Talibowie zostali zaproszeni na międzynarodową konferencję w Moskwie, poświęconą sytuacji w Afganistanie - przekazały rosyjskie agencje, powołując się na dyplomatę Zamira Kabułowa.

Przedstawiciel Rosji do spraw Afganistanu nie ujawnił szczegółów dotyczących nadchodzących obrad. Międzynarodowa konferencja ma odbyć się 20 października. Agencja TASS przypomniała, że "format moskiewski" rozmów w sprawach afgańskich powstał w 2017 roku, na bazie "sześciostronnego mechanizmu konsultacji ze specjalnymi przedstawicielami Rosji, Afganistanu, Chin, Pakistanu, Iranu i Indii".

TYLKO W TVN24 GO: Zmuszony do ucieczki z Afganistanu, więziony przez talibów. Afgański uchodźca: to wciąż ci sami talibowie, nie można im ufać

W marcu tego roku Moskwa była gospodarzem konferencji poświęconej sytuacji w Afganistanie z udziałem przedstawicieli USA, Chin i Pakistanu. Po spotkaniu wydano wspólne oświadczenie, wzywające wojujące wówczas ze sobą strony afgańskie do zawarcia porozumienia pokojowego i ograniczenia przemocy.

Obawy o byłe sowieckie republiki

Kilka miesięcy później USA i sojusznicy wycofali wojska po trwającej dwadzieścia lat operacji w Afganistanie, a talibowie przejęli władzę nad krajem.

Rosja obawia się destabilizacji regionu oraz tego, że talibowie mogą infiltrować byłe sowieckie republiki w Azji Środkowej, które są strategiczne dla Moskwy - podkreśliła Agencja Reutera.

Niedługo po tym, jak talibowie przejęli władzę, Rosja przeprowadziła ćwiczenia wojskowe w Tadżykistanie. W czwartek Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z tadżyckim prezydentem Emomalim Rachmonem, podczas której omówiono kwestie bezpieczeństwa związane z ostatnimi wydarzeniami w Afganistanie.

Oglądaj "Horyzont" w TVN24 GO: Po 20 latach od wejścia do Afganistanu

Autor:tas/kg

Źródło: PAP, TASS

Pozostałe wiadomości