Premier Izraela: będziemy musieli zareagować na niebezpieczne związki Rosji i Iranu

Źródło:
PAP
Doradca Szojgu prosił prowadzących, by nie rozmawiać o "irańskich dronach"
Doradca Szojgu prosił prowadzących, by nie rozmawiać o "irańskich dronach"Twitter.com/TadeuszGiczan
wideo 2/35
Doradca Szojgu prosił prowadzących, by nie rozmawiać o "irańskich dronach"Twitter.com/TadeuszGiczan

Izraelski premier Yair Lapid przyznał, że jego kraj jest zaniepokojony relacjami Rosji z Iranem, które zbliżyły się ze sobą. Dodał, że Izrael przeprowadza codzienne oceny, aby zrewidować swoje stanowisko w sprawie konfliktu w Ukrainie. Był także pytany o to, co powstrzymuje Izrael przed dostarczeniem Ukrainie systemów obrony przeciwrakietowej. "Zamierzamy być aktywni we wspieraniu Ukrainy, a jednocześnie brać pod uwagę interes bezpieczeństwa narodowego Izraela" - przekazał.

Izrael jest coraz bardziej zaniepokojony "niebezpiecznym zbliżeniem" między Rosją i Iranem w sprawie dostarczenia dronów do ataku na Ukrainę i w rezultacie przeprowadza codzienne oceny, aby zrewidować swoje stanowisko w sprawie konfliktu - powiedział premier Yair Lapid w rozmowie, której fragmenty zostały opublikowane w poniedziałek na portalu dziennika "Jerusalem Post". Jak podała gazeta, szef rządu przekazał, że Izrael będzie musiał zareagować na niebezpieczne związki Rosji i Iranu.

Przekazał też, że Izrael prowadzi ścisłe konsultacje z Amerykanami na temat rozwoju sytuacji w Ukrainie. W ubiegły czwartek rozmawiał telefonicznie z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą i kwestia ta również została poruszona.

Lapid o balansowaniu między dwoma kwestiami

Iran dostarczył Rosji dziesiątki dronów - w tym samobójczych - które zostały użyte do ataku na ukraińskie cele cywilne. Lapid zapytany w tym kontekście, co powstrzymuje Izrael przed dostarczeniem Ukrainie systemów obrony przeciwrakietowej, odparł, że balansuje między dwiema racjami.

"Jedną z nich jest to, że jesteśmy po stronie Ukrainy" - powiedział. "Wspieramy ich. Właśnie głosowaliśmy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, mówiąc światu, że nigdy nie zaakceptujemy aneksji czterech regionów Ukrainy przez Rosję. Nadal jesteśmy jedynym krajem na świecie, który zbudował szpital polowy w Ukrainie" - mówił.

Z drugiej strony naszym obowiązkiem jest "upewnienie się, że interesy bezpieczeństwa narodowego Izraela są chronione przez cały czas" - podkreślił izraelski premier.

Izrael chce "wspierać Ukrainę", ale dbać przy tym o "interes bezpieczeństwa narodowego"

Izrael nie dostarczył Ukrainie broni, jednak jest gotów pomóc jej w stworzeniu cywilnego systemu wczesnego ostrzegania przed rakietami.

"Podsumowując, zamierzamy wspierać Ukrainę" - zapewniał Lapid. "Zamierzamy być aktywni we wspieraniu Ukrainy, a jednocześnie brać pod uwagę interes bezpieczeństwa narodowego Izraela" - dodał szef rządu.

Cała treść wywiadu ma zostać opublikowana w papierowym, piątkowym wydaniu dziennika "Jerusalem Post".

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: