Raport ujawnia kłamstwa Snowdena. "Z utęsknieniem czekamy na jego powrót"


Edward Snowden nie jest demaskatorem, a większość wykradzionych przez niego dokumentów dotyczy tajemnic wojskowych i nie ma nic wspólnego z prywatnością - uznała w czwartek komisja ds. wywiadu Izby Reprezentantów USA. Już w czerwcu jeden z rosyjskich deputowanych do Dumy ujawnił, że Snowden przekazał Rosji materiały wywiadowcze dot. działań USA.

Komisja opublikowała streszczenie raportu, nad którym pracowała przez ostatnie dwa lata. Dokument miał wyjaśnić, w jaki sposób Snowden wszedł w posiadanie tajnych dokumentów wojskowych, które upublicznił.

Snowden "okłamał" NSA

Swą działalnością, która polegała na wykradzeniu 1,5 mln poufnych i tajnych dokumentów dzięki pracy dla amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), Snowden spowodował niepowetowane straty w sferze bezpieczeństwa – podkreślono w streszczeniu raportu.

Według komisji Snowden okłamał NSA, gdy chodzi o kwalifikacje, na podstawie których został zatrudniony w agencji i angażował się stale w konflikty personalne ze współpracownikami, jeszcze przed wykradzeniem tajnych danych.

Dokumenty, przekazane dziennikarzom przez Snowdena, ujawniły, że po zamachach z 11 września 2001 r. USA rozpoczęły programy inwigilacji obywateli na masową skalę. Po upublicznieniu tych informacji w 2013 r. Snowden uciekł z USA do Hongkongu, a stamtąd udał się do Rosji, aby uniknąć kary w Stanach Zjednoczonych. Teraz domaga się, by prezydent USA go ułaskawił.

Tajemnice wojskowe interesowały go bardziej

Zdaniem autorów raportu dokumenty, w których posiadanie wszedł, wskazują wyraźnie, że problemy poszanowania prywatności obywateli interesowały Snowdena znacznie mniej niż tajemnice wojskowe.

"Naraził na bezpośrednie niebezpieczeństwo nie tylko pracowników naszych tajnych służb, ale również amerykańskie społeczeństwo, ignorując polecenia i nakazy swych przełożonych" – powiedział przewodniczący komisji Devin Nunes, republikański deputowany z Kalifornii.

- Po zapoznaniu się z długą listą wyolbrzymień i konfabulacji, nikt nie powinien wierzyć choćby jednemu jego słowu – ocenił. - Z utęsknieniem czekamy na jego powrót do Stanów, gdzie będzie musiał odpowiedzieć przed sądem za swe wyjątkowo szkodliwe przestępstwa – dodał.

Snowden twierdzi, że nie podzielił się z nikim pełnym zbiorem 1,5 mln tajnych dokumentów. Jednak według raportu w czerwcu, wiceszef rosyjskiej parlamentarnej komisji ds. obrony i bezpieczeństwa publicznie przyznał, że Snowden przekazał informacje wywiadowcze jego rządowi.

Adwokat Snowdena skrytykował raport, uznając go za próbę zdyskredytowania "prawdziwego amerykańskiego bohatera".

W środę kilka amerykańskich organizacji broniących praw człowieka opublikowało w internecie petycję, w której domagają się, aby przed końcem swej kadencji prezydent USA Barack Obama ułaskawił Snowdena.

Streszczenie raportu opublikowano dzień przed premierą nowego filmu amerykańskiego reżysera Olivera Stone'a, którego bohaterem jest Snowden.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: