Rosja i Chiny będą promować wspólną inicjatywę dotyczącą uregulowania napięć na Półwyspie Koreańskim. Będzie ona wsparta na planie opracowanym przez Rosję oraz na chińskich propozycjach dotyczących denuklearyzacji półwyspu - zapowiedział we wtorek prezydent Władimir Putin.
Rosyjski przywódca poinformował o tym po rozmowach w Moskwie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, na wspólnej konferencji prasowej.
Jak wyjaśnił, wspólna inicjatywa oparta jest na rosyjskim "planie uregulowania konfliktu koreańskiego", zakładającym działania etapowe oraz na "ideach chińskich - równoległego 'zamrażania' aktywności rakietowej i jądrowej Korei Północnej, jak i amerykańsko-południowokoreańskich manewrów na wielką skalę".
- Kompleksowe rozwiązanie problemów Półwyspu Koreańskiego w celu zapewnienia trwałego pokoju należy do wspólnych priorytetów Rosji i Chin w polityce zagranicznej - zapewnił Putin.
Podkreślił także, że stanowisko Moskwy i Pekinu we wszystkich ważniejszych kwestiach międzynarodowych jest zbieżne. - Zamierzamy dalej rozwijać naszą współpracę w polityce zagranicznej - zapowiedział.
Ze swej strony Xi Jinping zapewnił, że Chiny mają zamiar wzmocnić koordynację z Rosją w sprawach międzynarodowych.
Dwudniowa wizyta w Moskwie
Chiński prezydent gościł w Moskwie z dwudniową oficjalną wizytą. Wraz z Putinem spotkał się z przedstawicielami organizacji społecznych, biznesu i mediów z Rosji i Chin. Przywódcy podpisali pakiet dokumentów międzyrządowych i komercyjnych. Wcześniej Rosja zapowiadała podpisanie około 40 porozumień.
Putin na konferencji prasowej jako jedną z priorytetowych sfer współpracy z Chinami wymienił energetykę; wskazał też na projekty infrastrukturalne i podkreślił, że w Chinach otwiera swoje pierwsze przedstawicielstwo rosyjski bank centralny.
We wtorek z prezydentem Chin spotkał się również premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.
Ze swej strony rosyjski Gazprom poinformował o podpisaniu porozumienia z chińskim koncernem CNPC o rozpoczęciu od 20 grudnia 2019 roku dostaw rosyjskiego gazu do Chin poprzez gazociąg Siła Syberii. Kontrakt z CNPC przewiduje przesyłanie rurociągiem corocznie 38 mld metrów sześc. gazu przez 30 lat. Gazprom dotąd nie podawał dokładnej daty rozpoczęcia tych dostaw.
Wspólna propozycja w sprawie Korei
Szczegóły rosyjsko-chińskiej inicjatywy w sprawie Korei Północnej przedstawiły we wtorek we wspólnym komunikacie ministerstwa spraw zagranicznych obu krajów. Moskwa i Pekin proponują między innymi, by Korea Północna ogłosiła jako swą "dobrowolną decyzję polityczną" moratorium na próby ładunków nuklearnych i rakiet balistycznych. Ze swej strony USA i Korea Południowa miałyby wstrzymać się od prowadzenia wspólnych dużych ćwiczeń wojskowych. Procesowi temu towarzyszyłoby podjęcie negocjacji z udziałem skonfliktowanych stron.
Rosja i Chiny - jak głosi wspólny komunikat - stanowczo opowiadają się za denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego i respektowaniem stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jednocześnie oceniają, że "należy respektować uzasadnione niepokoje" Korei Północnej.
"Możliwość zastosowania środków wojskowych w celu rozwiązania problemów Półwyspu Koreańskiego powinna być wykluczona" - podkreśliły MSZ Rosji i Chin. Oba kraje - jak zaznaczono - wypowiadają się także "przeciwko obecności wojskowej w Azji Północno-Wschodniej sił pozaregionalnych (...) pod pretekstem przeciwdziałania programom rakietowo-jądrowym Korei Północnej".
Moskwa i Pekin są też przeciwne rozmieszczeniu w regionie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD.
Korea Północna ogłosiła we wtorek, że przeprowadziła pierwszą udaną próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM). Rosja i Chiny wyraziły zaniepokojenie tą deklaracją Pjongjangu; uznają ją za niemożliwą do zaakceptowania i sprzeczną z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ - zaznaczono we wspólnym komunikacie.
Autor: kg//plw / Źródło: PAP