Władze: Tunezyjczyka szkolili razem z zamachowcami z muzeum Bardo

Aktualizacja:

Seifedin Rezgui, który w piątek zastrzelił 39 osób w ataku terrorystycznym w nadmorskim kurorcie Susa, przeszedł szkolenie militarne w Libii - poinformował we wtorek tunezyjski sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa Rafik Chelly. Wcześniej do takich informacji dotarła brytyjska telewizja Sky News. Dowiedziała się także, że zamachowiec był od 4 lat członkiem 5-osobowej komórki terrorystycznej. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Tunezyjskie władze podały, że sprawca zamachu przeszedł szkolenie militarne w obozie w Libii. Przedostał się tam z Egiptu, gdzie odbywał studia.

W położonym w zachodniej Libii mieście Sabrata w styczniu został przygotowany do organizacji zamachów. W tym samym czasie szkolenie odbywali sprawcy ataku w muzeum Bardo w Tunisie 18 marca.

"Śpioch"

Wcześniej do takich ustaleń doszła telewizja Sky News, która rozmawiała z tunezyjskim studentem z Uniwersytetu Kairuan w Tunezji, podającym się za przyjaciela Rezguia. Mężczyzna, który przedstawił się jako Wassim Bel-a-Del, oświadczył, że 23-letni Saifedin Rezgui był uśpionym dżihadystą, lojalnym wobec Państwa Islamskiego.

- W 2011 roku był z Al-Nusra - powiedział student. Front Al-Nusra to organizacja terrorystyczna powiązana z Al-Kaidą i operująca na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej. - Potem, kiedy Daesh (arabska nazwa Państwa Islamskiego) zaczęło działać w Syrii i Iraku, zmienił sojusz i wsparł Daesh. Kochał wszystko to, co wyznawali - dodał.

I wyjaśnił: - Znam grupę, z którą współpracował. To grupa terrorystyczna. Niektórzy z tych gości pojechali do Syrii i wrócili studiować na tym samym uniwersytecie, inni pojechali i zginęli w Syrii.

Bel-a-Del powiedział, że to sam Rezgui wyznał mu, iż należy do Państwa Islamskiego. Mężczyzna nie ma wątpliwości, że 23-latek odbył szkolenie militarne w Libii. Jego zdaniem Rezgui był "śpiochem", któremu terroryści kazali czekać na odpowiedni moment, by przeprowadzić zamach.

Szkolenie militarne w Libii

- Był szkolony w Libii, ponieważ grupy terrorystyczne nie mają większych problemów z przeniknięciem do Libii - stwierdził student. - Mogą tam uczestniczyć w szkoleniu i bez problemów ze strony policji wrócić (do Tunezji - red.) - dodał.

Bel-a-Del powiedział także, że dowódcy dżihadystów stacjonują w Libii, mają tam bazę szkoleniową. Dodał, że islamiści działający na wschodzie kraju z ugrupowania Ansar al-Szaria wspierają IS, więc nie ma lepszego miejsca na obozy szkoleniowe.

Mężczyzna oświadczył także, że jego zdaniem dowódcy Państwa Islamskiego kazali mu wtopić się w tłum na uniwersytecie i nie wykazywać żadnych symptomów zradykalizowania się. - To system, w którym żadna grupa nie wie, co robi inna. Łączą ich tylko szefowie - wyjaśnił.

Tunezyjskie władze poinformowały, że w trzech różnych miastach zatrzymano do wyjaśnień siedem osób powiązanych z Rezguim. Siły bezpieczeństwa utrzymują, że Tunezyjczyk był tzw. samotnym wilkiem, czyli działał sam, ale ktoś dostarczył mu broń i wsparcie logistyczne.

Przy granicy z Libią

Sąsiadująca z Tunezją Libia pozostaje pogrążona w wewnętrznym konflikcie o władzę od obalenia Muammara Kadafiego w 2011 roku. Niestabilne państwo w coraz większym stopniu przyciąga organizacje terrorystyczne, które wykorzystując jego słabość, rozszerzają swoją działalność i zakładają bazy szkoleniowe na jego terytorium. W marcu tunezyjskie MSW informowało, że obozy szkoleniowe dla Tunezyjczyków działają m.in. w libijskich miastach Bengazi i Darna.

Zamach w Susie

W zamachu na plaży w Susie śmierć poniosło 39 osób, a 36 zostało rannych. Większość ofiar śmiertelnych to Brytyjczycy.

Susa nad Morzem Śródziemnym jest jednym z najbardziej znanych ośrodków wypoczynkowych w Tunezji, popularnym wśród turystów z Europy i z państw Afryki Północnej. Turystyka jest bardzo ważnym źródłem dochodów dla gospodarki tunezyjskiej.

Zobacz też na stronie internetowej magazynu "Fakty" TVN.

Uliczki Susy świecą pustkami. Turyści wyjechali lub pozostają w hotelach
Uliczki Susy świecą pustkami. Turyści wyjechali lub pozostają w hotelachtvn24
[object Object]
Polscy turyści wracają z Tunezji tvn24
wideo 2/11

Autor: pk/ja / Źródło: Sky News

Tagi:
Raporty: