Zachodni przywódcy jednogłośnie: odpowiedzialność ponosi Rosja

Autor:
tas
/ prpb
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Generał Różański o wnioskach ze zdarzenia w Przewodowie
Generał Różański o wnioskach ze zdarzenia w PrzewodowieTVN24
wideo 2/21
TVN24Generał Różański o wnioskach ze zdarzenia w Przewodowie

Przywódcy państw zachodnich skrytykowali Rosję za wtorkowy zmasowany atak na infrastrukturę cywilną w Ukrainie. Ich zdaniem, Rosja ponosi także odpowiedzialność za tragiczne zdarzenie w Polsce, w wyniku którego zginęło dwóch cywili.

- Eksplozja w Polsce nie jest winą Ukrainy. To Rosja ponosi odpowiedzialność, bo kontynuuje nielegalną wojnę wobec Ukrainy - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Przekazał, że państwa NATO są solidarne z Polską i będą kontynuować wspieranie Ukrainy. 

W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia wokół eksplozji w Przewodowie

ZOBACZ TEŻ: Wybuch w Przewodowie - co wiemy do tej pory

Stoltenberg odniósł się do tragicznego zdarzenia w Polsce. We wtorek w Przewodowie w województwie lubelskim doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch mężczyzn. Jak powiedział Stoltenberg, wstępne analizy wskazują, że wybuch został spowodowany prawdopodobnie przez pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, wystrzelony, aby bronić terytorium Ukrainy.

Meloni: fakty niewiele zmieniają

Głos w tej sprawie zabrała także premier Włoch Giorgia Meloni. - Fakty, że był to pocisk ukraiński, a nie rosyjski, niewiele zmieniają - powiedziała Meloni, cytowana przez agencję Reutera. Jej zdaniem, nie ma większego znaczenia, że rakieta, która spowodowała śmiertelną eksplozję w Polsce, nie była rosyjska, ponieważ Moskwa nadal ponosi winę za atakowanie infrastruktury w Ukrainie.

W czasie rozmowy z dziennikarzami na szczycie G20 na Bali Meloni powiedziała, że rozmawiała w tej sprawie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim.

Miejsce wybuchu w Przewodowie w województwie lubelskim Polska Policja

Scholz apeluje o intensywne śledztwo

Niemiecka agencja dpa przekazała, że kanclerz Olaf Scholz zaapelował o intensywne śledztwo w sprawie ataku rakietowego w Polsce.

Scholz, po spotkaniu z przywódcami państw zachodnich na Bali w Indonezji, które odbyło się w środę, powiedział, że "obecnie konieczne jest dokładne wyjaśnienie, jak mogły powstać tam takie zniszczenia."

Kanclerz Niemiec stanowczo potępił też ostatnie ataki Rosji na Ukrainę. - Widzimy, że niszczone są zakłady energetyczne, uderzają w linie transformatorowe, niszczone są wodociągi. To nie jest akceptowalna forma prowadzenia tej i tak nieuzasadnionej wojny - oświadczył Scholz.

Relacja Wojciecha Bojanowskiego z Przewodowa
Relacja Wojciecha Bojanowskiego z PrzewodowaTVN24

Sunak: Putin przeprowadzał masowe ataki na ludność cywilną

Brytyjski premier Rishi Sunak na konferencji kończącej w środę szczyt grupy G20 w Indonezji poinformował, odnosząc się do tragicznego zdarzenia w Polsce, że "nic takiego nie miałoby miejsca, gdyby nie rosyjska inwazja na Ukrainę".

- Wczoraj (we wtorek) na szczycie G20 (inni) przywódcy i ja bezpośrednio skonfrontowaliśmy rosyjskiego ministra spraw zagranicznych (Siergieja Ławrowa) z bezprawnością i brutalnością wojny prowadzonej przez jego kraj na Ukrainie. Zaledwie 12 godzin później ponad 80 rosyjskich pocisków spadło na zachodnią Ukrainę, zabijając cywilów i niszcząc cywilną infrastrukturę. Podczas gdy inni światowi przywódcy pracowali razem, aby stawić czoło największym wyzwaniom, przed którymi stoją nasi obywatele, Putin przeprowadzał masowe ataki na ludność cywilną w Ukrainie - mówił Sunak.

Poinformował, że rozmawiał z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, aby zaoferować pełne wsparcie i zapewnienie, że Wielka Brytania niezłomnie wspiera polskiego prezydenta i jego naród w tym niepokojącym czasie.

- Wszyscy powinniśmy mieć jasność - nic z tego nie miałoby miejsca, gdyby nie inwazja Rosji na Ukrainę. Taka jest okrutna i nieubłagana rzeczywistość wojny Putina. Dopóki trwa, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego i naszych sojuszników. Dopóki trwa, będzie nadal niszczyć światową gospodarkę - podkreślił Sunak.

Andrzej Duda otwiera posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego
Andrzej Duda otwiera posiedzenie Rady Bezpieczeństwa NarodowegoTVN24

Sanchez: Rosja bojkotuje system międzynarodowy

Również premier Hiszpanii Pedro Sanchez zadeklarował swoją solidarność z władzami Polski w związku z wybuchem rakiety w Przewodowie. Przekazał też kondolencje dla rodzin dwóch mężczyzn, którzy zginęli w wyniku wybuchu.

Sanchez przypomniał, że tragiczne wydarzenie w Polsce zbiegło się ze zmasowanym atakiem Rosji na Ukrainę, w tym na infrastrukturę krytyczną tego kraju. Przestrzegł Rosję przed tego typu działaniami, które uderzają w ludność cywilną. - Poprzez swoje działania Rosja bojkotuje system międzynarodowy - powiedział premier Hiszpanii.

Macron: Francja stoi u boku Polski i Ukrainy

Ambasador Francji w Polsce Frederic Billet opublikował na Twitterze wpis, z podpisem: "prezydent Emmanuel Macron zapewnia narody polski i ukraiński, że Francja stoi u ich boku".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas / prpb

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Polska Policja

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości