Szereg spotkań i "absolutnie strategiczna" współpraca. Prezydent zakończył wizytę w USA

Prezydent zakończył wizytę w USA
Prezydent zakończył wizytę w USA
Źródło: TVN24, Kancelaria Prezydenta

Współpraca Polski z USA jest "absolutnie strategiczna" w bardzo wielu dziedzinach - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, podsumowując swoją sześciodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczął ją od spotkania w ubiegłą środę w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Prezydentowi w podróży do Stanów Zjednoczonych towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda. Para prezydencka rozpoczęła swój pobyt w USA w środę od wizyty oficjalnej w Białym Domu, gdzie spotkała się z prezydentem Trumpem i jego małżonką Melanią.

Efektem spotkania było podpisanie przez prezydentów deklaracji dotyczącej polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zgodnie z nią USA planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce o około tysiąc żołnierzy.

Skrót wizyty polskiej pary prezydenckiej w Białym Domu

Skrót wizyty polskiej pary prezydenckiej w Białym Domu

Nie tylko o obronności

Następnego dnia, w czwartek, prezydent i pierwsza dama rozpoczęli wizytę roboczą, której motywem przewodnim były kwestie gospodarcze. Pierwszym punktem tej części pobytu było spotkanie prezydenta Dudy z burmistrzem Houston Sylvestrem Turnerem.

W piątek w Houston prezydent rozmawiał z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych, które zajmują się wydobywaniem i eksportowaniem gazu skroplonego (LNG) między innymi do Polski z Teksasu i Luizjany.

Podczas wizyty w Sabine Pass, gazoporcie firmy Cheniere zlokalizowanym przy ujściu rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej na granicy Teksasu ze stanem Luizjana, Duda spotkał się z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym.

Spotkania wokół nowych technologii

W sobotę prezydent odwiedził Reno w stanie Nevada, gdzie obejrzał test dronów i zapoznał się z technologiami opracowywanymi przez inżynierów z USA przy udziale Polaków, które umożliwią dronom wykrywanie się nawzajem, komunikację i unikanie kolizji w mieście.

Duda otworzył też Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie oraz spotkał się z przedstawicielami start-upów biorącymi udział w Tygodniu Polskiego Biznesu w Nevadzie.

W niedzielę para prezydencka była w Kalifornii, gdzie w San Jose spotkała się z przedstawicielami Polonii. W poniedziałek w San Francisco prezydent rozmawiał z wysokimi przedstawicielami korporacji z Doliny Krzemowej, a także otworzył Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii.

Duda odwiedził także siedzibę firmy Google, gdzie spotkał się z prezes YouTube'a Susan Wojcicki oraz starszym wiceprezesem Google'a do spraw relacji międzynarodowych Kentem Walkerem. Prezydent rozmawiał również z polskimi inżynierami pracującymi dla Google'a.

Współpraca Polski z USA "absolutnie strategiczna"

W rozmowie z polskimi dziennikarzami prezydent podsumował swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jak zaznaczył, miała ona dwa komponenty. Jednym z nich komponent polityczny, którego głównym elementem było spotkanie z przywódcą USA i "bardzo udana" wizyta w Białym Domu.

- [Miało miejsce - przyp. red.] podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększenia obecności armii Stanów Zjednoczonych w naszym kraju, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale też i innych porozumień dotyczące współpracy, jeżeli chodzi o wykorzystanie energii atomowej do celów cywilnych, współpracy energetycznej, w tym także w dziedzinie dostaw gazu skroplonego LNG do Polski - mówił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, dziś współpraca Polski ze Stanami Zjednoczonymi "jest absolutnie współpracą strategiczną w bardzo wielu dziedzinach".

Dostawy gazu do Polski "przyszłością"

Prezydent przypomniał, że spotkał się z sekretarzem do spraw energii Rickiem Perry'm w Sabine Pass w gazoporcie firmy Cheniere, z którego będzie już najbliższym czasie dostarczany gaz LNG do Polski.

Prezydent wyraził satysfakcję, że Stany Zjednoczone uczestniczą w tej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. - Jestem przekonany, że to jest właśnie w przyszłość - powiedział Duda.

- Cieszy mnie to, że te umowy zawieramy i że ten gaz będzie mógł być dostarczany nie tylko do Polski, ale przede wszystkim, że, mam nadzieję, w przyszłości Polska dzięki rozbudowie terminalu w Świnoujściu, która w tej chwili jest realizowana i dzięki inwestycji w kolejny terminal stanie się hubem, który będzie zapewniał dostawy energii do naszej części Europy, także w ramach współpracy państw Trójmorza - dodał.

Wizyta prezydenta Dudy w USA. Opinie i komentarze

Arłukowicz: poczekajmy na fakty
Źródło: tvn24
Arłukowicz: poczekajmy na fakty
 Arłukowicz: poczekajmy na fakty
Teraz oglądasz
Kłopotek: pytanie, czy udźwigniemy te koszty
Kłopotek: pytanie, czy udźwigniemy te koszty
Teraz oglądasz
Dera: wchodzimy w tym momencie do elity światowej
Dera: wchodzimy w tym momencie do elity światowej
Teraz oglądasz
Krzysztof Gawkowski: boiy się czy polski budżet to wytrzyma
Krzysztof Gawkowski: boiy się czy polski budżet to wytrzyma
Teraz oglądasz
Generał Koziej: to pewna cena, którą płacimy za coś, co Amerykanie i tak w swoim interesie by robili
Generał Koziej: to pewna cena, którą płacimy za coś, co Amerykanie i tak w swoim interesie by robili
Teraz oglądasz
"Pan prezydent z panem premierem jeżdżą i szkalują polskich sędziów"
"Pan prezydent z panem premierem jeżdżą i szkalują polskich sędziów"
Teraz oglądasz
Cała wypowiedź Marka Świerczyńskiego o deklaracji z Waszyngtonu
Cała wypowiedź Marka Świerczyńskiego o deklaracji z Waszyngtonu
Teraz oglądasz
Świerczyński: deklaracja wiąże nas na dziesięciolecia
Świerczyński: deklaracja wiąże nas na dziesięciolecia
Teraz oglądasz
Cała rozmowa z generałem Bogusławem Packiem
Cała rozmowa z generałem Bogusławem Packiem
Teraz oglądasz
Marcin Horała: to radykalnie podnosi poziom naszego bezpieczeństwa
Marcin Horała: to radykalnie podnosi poziom naszego bezpieczeństwa
Teraz oglądasz
Siemoniak: to nie jest żaden przełom
Siemoniak: to nie jest żaden przełom
Teraz oglądasz
Jakub Stefaniak: świat nie zaczął się w 2015 roku
Jakub Stefaniak: świat nie zaczął się w 2015 roku
Teraz oglądasz
"Nie ma co do tego wątpliwości, że to prezydent Duda jest beneficjentem przede wszystkim"
"Nie ma co do tego wątpliwości, że to prezydent Duda jest beneficjentem przede wszystkim"
Teraz oglądasz
Ryszard Schnepf w "Kropce nad i" o wizycie Andrzeja Dudy w Waszyngtonie
Ryszard Schnepf w "Kropce nad i" o wizycie Andrzeja Dudy w Waszyngtonie
Teraz oglądasz
Marcin Wojciechowski o wizycie prezydenta Dudy w USA
Marcin Wojciechowski o wizycie prezydenta Dudy w USA
Teraz oglądasz

Wizyta prezydenta Dudy w USA. Opinie i komentarze

Szereg spotkań w Dolinie Krzemowej

Według prezydenta "są bardzo interesujące perspektywy, które także tutaj w Stanach Zjednoczonych są dostrzegane" i które były przedmiotem jego rozmów podczas wizyty w USA.

Andrzej Duda zaznaczył, że pozostała część jego pobytu w Stanach Zjednoczonych koncentrowała się wokół rozmów z przedstawicielami amerykańskiego i polskiego biznesu, działającego głównie w obszarze nowoczesnych technologii.

- Miałem cały szereg spotkań z wielkimi firmami amerykańskimi, które działają w Dolinie Krzemowej, ale które mają swoje przedstawicielstwa w Polsce już od lat i działają na polskim rynku, czy też z polskiego rynku właśnie realizują swoją ekspansję europejską - mówił.

Zaznaczył, że rozmawiał też z polskimi inżynierami, z młodymi Polakami, którzy prowadzą start-upy i działają na rynku w Stanach Zjednoczonych.

- Cieszę się bardzo, że nasi inżynierowie są tutaj cenieni, że znajdują pracę przy najbardziej ambitnych projektach. To widać właściwie na każdym kroku, że ta obecność polska w Stanach Zjednoczonych, obecność naszej młodzieży tutaj, to jest właśnie przede wszystkim działanie w ramach tych najnowocześniejszych technologii - podkreślił prezydent.

Prezydent wyraził satysfakcję z tego, że wszyscy młodzi ludzie, z którymi rozmawiał w Dolinie Krzemowej, "podkreślają, że oni są absolutnie bezpośrednim kontakcie z Polską, ze swoją ojczyzną, że bardzo często są w Polsce i tam też pracują".

- To jest właśnie to, czego ja bym chciał: żeby młodzi nawet, jeżeli wyjeżdżają z kraju, wyjeżdżali po to, by się doskonalić, by wykonać jakiś projekt i wrócić do Polski, żeby byli mobilni, ale żeby jednak ich centrum życiowym był nasz kraj - mówił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że Polska ma świetne uczelnie techniczne i świetnie przygotowanych absolwentów tych uczelni, co jest doceniane także w USA.

Prezydent odleciał do kraju w poniedziałek późnym popołudniem czasu miejscowego.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z kierownictwem Googlea i YouTubea

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z kierownictwem Google'a i YouTube'a

Autor: akw//now / Źródło: PAP

Czytaj także: