Po co wydajemy ogromne i coraz większe środki na administrację? My będziemy mocno przeciwstawiać się wzrostowi wydatków na biurokrację brukselską - zapowiedział w sobotę w Portugalii premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, na szczycie Rady Europejskiej w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-27 priorytetem będzie polityka spójności.
Szczyt Rady Europejskiej dotyczący budżetu UE na lata 2021-27 zaplanowano na 20 lutego. Po spotkaniu z przedstawicielami państw Grupy Przyjaciół Spójności, które służyło wypracowaniu wspólnego stanowiska grupy wobec kształtu budżetu UE, szef polskiego rządu podkreślił, że konieczne są oszczędności m.in. na biurokracji brukselskiej.
- Po co wydajemy ogromne i coraz większe środki na administrację? My będziemy na tym szczycie w Brukseli, który za dwa, trzy tygodnie będzie miał miejsce, mocno przeciwstawiać się wzrostowi wydatków na biurokrację brukselską - zapowiedział Morawiecki.
Premier zwrócił uwagę, że w przyszłych unijnych wydatkach założono duży wzrost na politykę obronności. - Oczywiście Polska bardzo mocno podkreśla, jak obronność jest ważna, ale jednocześnie wskazujemy naszym partnerom z Unii Europejskiej, którzy w ogromnej większości są członkami NATO, że mamy przede wszystkim zobowiązania do wydawania 2 procent PKB na politykę obronną. I Polska wypełnia z naddatkiem ten cel, a nasi partnerzy, również z Unii Europejskiej nie bardzo - zauważył szef rządu.
- W związku z tym, jeżeli ma zabraknąć pieniędzy na politykę spójności, to my się bardzo mocno przeciwstawiamy jakimkolwiek większym wydatkom na politykę obronną. Uważamy, że polityka spójności to jest absolutna podstawa Unii Europejskiej - powiedział Morawiecki.
Premier o brexicie
Premier ocenił, że zbliżające się negocjacje budżetowe w UE będą ciężkie m.in. z powodu brexitu. - Wielka Brytania była płatnikiem netto do budżetu Unii Europejskiej, w związku z tym tych 60 miliardów euro w przyszłym budżecie 2021-27 nie będzie - zaznaczył Morawiecki.
- Ale my będziemy twardo bronili naszych interesów i jestem przekonany, że nasz ostateczny cel to będzie duży sukces, który prawdopodobnie zakończy negocjacje budżetowe gdzieś za 10-12 miesięcy - oszacował Morawiecki.
Szczyt Grupy Przyjaciół Spójności
W spotkaniu w Portugalii udział wzięli przedstawiciele 17 z 27 państw członkowskich UE: Czech, Polski, Węgier, Słowacji, Słowenii, Estonii, Litwy, Łotwy, Bułgarii, Cypru, Chorwacji, Grecji, Malty, Portugalii, Hiszpanii, Włoch oraz Rumunii.
Grupa Przyjaciół Spójności ma charakter nieformalny i skupia kraje zainteresowane utrzymaniem obecnej formy polityki spójności, która ma zapewniać fundusze pomagające w wyrównywaniu poziomu życia w różnych regionach UE.
Autorka/Autor: ft//rzw
Źródło: PAP