Szariat w indonezyjskiej prowincji. Innowiercy mogą wybrać, jak będą sądzeni


W indonezyjskiej prowincji Aceh wprowadzono restrykcyjny, oparty na islamie kodeks karny, który penalizuje m.in. cudzołóstwo, homoseksualizm i publiczne okazywanie sobie uczuć przez osoby niepozostające w uznanych prawem związkach - poinformowały władze.

W całej Indonezji umacnia się muzułmański konserwatyzm, ale Aceh jest jedyną prowincją, gdzie wprowadzono szariat, czyli muzułmańskie prawo. Dochodzi tam też do ataków na kościoły. Z tego powodu media donosiły o tysiącach chrześcijan, którzy uciekli do sąsiadujących, bardziej liberalnych prowincji.

Niewierni mają wybór

Cytowany przez Reutersa przedstawiciel wydziału ds. szariatu w rządzie cieszącej się autonomią prowincji, Syahrizal Abbas, powiedział, że osoby nie wyznające islamu mogą wybrać, czy chcą być sądzone zgodnie z prawem szariatu czy też na podstawie zwykłego indonezyjskiego kodeksu karnego.

W Indonezji, która jest najludniejszym na świecie krajem o muzułmańskiej większości, żyją duże mniejszości religijne - chrześcijanie, buddyści, wyznawcy hinduizmu i konfucjanizmu.

Autor: pk/ja / Źródło: PAP