Amerykański wysłannik ds. Iranu: negocjacje w sprawie porozumienia nuklearnego w "krytycznej fazie"

Źródło:
Reuters

Wysiłki mające na celu wznowienie porozumienia nuklearnego z 2015 roku znajdują się w "krytycznej fazie", a powody Teheranu, żeby nie wznowić rozmów, słabną – stwierdził Robert Malley, specjalny wysłannik USA do spraw Iranu.

Specjalny wysłannik USA ds. Iranu Robert Malley powiedział, że Waszyngton coraz bardziej obawia się, że Teheran będzie w dalszym ciągu opóźniał powrót do rozmów w sprawie wznowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Administracja Bidena ma mieć jednak inne narzędzia, aby powstrzymać Iran przed opracowaniem broni jądrowej i użyje ich w razie takiej potrzeby.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Jesteśmy w krytycznej fazie wysiłków zmierzających do ożywienia porozumienia nuklearnego – powiedział Robert Malley. – Mieliśmy kilkumiesięczną przerwę, a podane przez Iran powody jej kontynuowania są bardzo słabe – dodał.

MSZ Iranu chce wrócić do negocjacji przed listopadem

Negocjacje między Iranem i delegacjami Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji oraz Unii Europejskiej, a także pośrednio USA, zostały przerwane na początku sierpnia, gdy władzę w Teheranie objął nowy prezydent Ebrahim Raisi.

Rzecznik irańskiego MSZ Said Chatibzadeh ocenił na początku października, że powrót do rozmów nie powinien zająć więcej niż 90 dni, czyli ich wznowienie powinno nastąpić przed początkiem listopada.

Porozumienie nuklearne z 2015 roku

Zawarta w 2015 roku umowa nuklearna między Teheranem a światowymi mocarstwami przewidywała ograniczenie wzbogacania i produkcji uranu przez Iran w zamian za zniesienie nałożonych na ten kraj międzynarodowych sankcji.

W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Iran również przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń.

Biden jako nowy prezydent zadeklarował chęć powrotu do układu z Iranem. Do tej pory odbyło się sześć rund toczących się w Wiedniu rozmów dotyczących powrotu do umowy.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/IRANIAN SUPREME LEADER OFFICE

Tagi:
Raporty: