Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował do Unii Europejskiej "o kontynuację polityki wpływania na strony mińskich porozumień w celu pełnej realizacji ich zobowiązań". Przestrzegł też przed przedwczesnym optymizmem w sprawie wypełniania porozumień.
Szef ukraińskiego państwa mówił o tym w przeprowadzonej we wtorek rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.
Poroszenko podkreślił, że w regionie, gdzie toczą się walki z separatystami "nie można mówić o stałym zawieszeniu ognia i wycofaniu ciężkiego uzbrojenia, które byłoby monitorowane i weryfikowane przez OBWE". "Prezydent zaapelował do UE o unikanie przedwczesnego optymizmu i o kontynuację polityki wpływania na strony mińskich porozumień w celu pełnej realizacji ich zobowiązań" - głosi komunikat. Poroszenko i Tusk rozmawiali także o możliwości przeprowadzenia szczytu Ukraina-UE w końcu kwietnia i ustalili, że ponownie skontaktują się w końcu bieżącego tygodnia.
Ukraińcy się wycofali
W poniedziałek, podczas spotkania z szefami dyplomacji Polski i Danii, Grzegorzem Schetyną i Martinem Lidegaardem, prezydent Ukrainy poinformował, że ukraińskie siły zbrojne jednostronnie wycofały z linii walk ciężką artylerię, wskazując, że separatyści nie wykonują ze swej strony tego zapisu mińskich ustaleń.
We wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Łysenko oświadczył, że armia ukraińska gotowa jest przywrócić na linię podziału ten sprzęt, jak tylko przeciwnik rozpocznie działania ofensywne. - W związku z tym, że Ukraina dokonuje tego kroku jako pierwsza i wycofuje ciężkie uzbrojenie w obecności obserwatorów międzynarodowych, oczekujemy, że przeciwnik uczyni to samo - zaznaczył na codziennej konferencji prasowej. Łysenko poinformował, że w ciągu ostatniej doby w potyczkach z oddziałami separatystów zginęło trzech, a rannych zostało dziewięciu ukraińskich żołnierzy.
Miński rozejm
Porozumienia zawarte w Mińsku 12 lutego mówią o wstrzymaniu ognia od 15 lutego, a następnie wycofaniu ciężkiego uzbrojenia. Obie strony zobowiązały się do wycofania całego ciężkiego uzbrojenia na równe odległości w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa szerokości minimum 50 km w przypadku systemów artyleryjskich kalibru 100 mm i większego, strefy bezpieczeństwa szerokości 70 km dla wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (WWR) i szerokości 140 km dla WWR Tornado-S, Uragan, Smiercz i systemów rakietowych Toczka (Toczka U).
Autor: mtom / Źródło: PAP