Świat

Poroszenko chce rozprawy z separatystami "w kilka godzin"

Świat


Przyspieszenie operacji antyterrorystycznej w Donbasie zapowiada prezydent-elekt Ukrainy. Petro Poroszenko powtarza też, że Kijów nie uznaje aneksji Krymu. Priorytetem polityki zagranicznej ma być integracja europejska, a z rosyjskimi przywódcami prezydent chce się spotkać jeszcze w pierwszej połowie czerwca.

Petro Poroszenko opowiada się za zmianą dotychczasowego formatu operacji antyterrorystycznej, którą ukraińskie władze prowadzą przeciwko prorosyjskim separatystom we wschodnich obwodach.

- Uważam, że powinna być kontynuowana, ale należy zmienić sposób jej prowadzenia. Powinna być bardziej efektywna i przeprowadzona szybciej – podkreślił. - Operacja antyterrorystyczna nie może i nie będzie trwała dwa-trzy miesiące. Powinna być przeprowadzona w ciągu kilku godzin – dodał.

Dialog z Rosją

Zwycięzca wyborów prezydenckich na Ukrainie z przywódcami Rosji chce omówić uregulowanie konfliktu we wschodnich obwodach jego kraju.

- W naszych relacjach z Federacją Rosyjską nic się nie zmieniło. Rosja jest naszym największym sąsiadem, a biorąc pod uwagę to, że powinniśmy powstrzymać wojnę i przynieść pokój całej Ukrainie i stabilizację na wschodzie, to nie możemy tego uczynić bez rosyjskich władz i bez spotkania z przywódcami Rosji w pierwszej połowie czerwca – oświadczył na konferencji prasowej.

Poroszenko wskazał, że przed takim spotkaniem chciałby przygotować rozwiązania i dokumenty, które Ukraina mogłaby podpisać z Rosją. - Nie chodzi o to, by uścisnąć sobie ręce i się rozejść. Znamy się z panem Putinem bardzo dobrze i oczekujemy, że spotkanie to zaowocuje ważnymi ustaleniami - powiedział.

Wieczór wyborczy po ukraińsku. Uzbrojeni separatyści w hotelutvn24
wideo 2/15

Nowe gwarancje bezpieczeństwa

Ukraina potrzebuje nowych międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa, by uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce na Krymie, anektowanym przez Rosję – oświadczył Poroszenko.

- Należy opracować nowy dokument w sferze bezpieczeństwa. Gdybyśmy go dziś mieli, nie doszłoby do takiego globalnego kryzysu, jaki powstał w związku z sytuacją na Krymie – powiedział Poroszenko na konferencji prasowej.

Podkreślił, że marcowa aneksja Krymu przez Rosję została dokonana bezprawnie. - Nie ma żadnej międzynarodowej podstawy prawnej, która usprawiedliwiałaby aneksję Krymu – podkreślił Poroszenko.

Kierunek: Europa

Priorytetem ukraińskiej polityki zagranicznej będzie nadal integracja europejska – oświadczył w poniedziałek nieoficjalny zwycięzca wyborów prezydenckich w tym kraju Petro Poroszenko.

- Priorytetem nowych władz będzie integracja europejska, za którą opowiedzieli się wyborcy, uczestniczący w wyborach prezydenckich – powiedział.

Zaznaczył, że jeszcze przed zaprzysiężeniem ma zamiar przeprowadzić "spotkanie na najwyższym szczeblu, które będzie poświęcone przygotowaniu planu działań w pierwszych dniach działalności na stanowisku prezydenta". O szczegółach tego spotkania nie poinformował.

- Mamy zdecydowane i bardzo ambitne plany dotyczące modernizacji kraju. Najważniejszymi zadaniami będzie walka z korupcją i stworzenie niezależnego sądownictwa – podkreślił Poroszenko.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: