Ponad 100 planet podobnych do Ziemi

 
Gwiazdy uchwycone przez teleskop KepleraNASA/Ames/JPL-Caltech

140 planet podobnych wielkością do Ziemi odkrył teleskop Keplera w ciągu ostatnich tygodni - ogłosiła NASA. Naukowcy twierdzą, że część z nich może mieć atmosferę i warunki podobne do ziemskich, a co za tym idzie - może istnieć na nich życie.

Kepler to pierwsza misja kosmiczna ukierunkowana na szukanie planet podobnych wielkością do Ziemi w części Kosmosu, w której potencjalnie mogłoby rozwinąć się życie. Sonda wyruszyła na poszukiwania nowych planet w styczniu zeszłego roku. Ale spektakularnego odkrycia dokonała w ciągu kilku ostatnich tygodni.

Naukowcy wierzą, że w całej galaktyce Drogi Mlecznej może być nawet 100 milionów planet, które potencjalnie mogą mieć warunki do powstania życia. Naukowcy chcą zidentyfikować 60 z nich w ciągu następnych dwóch lat.

Tymczasem odkrycie 140 "ziemiopodobnych" ciał porównywane jest do rewolucji kopernikańskiej.

Teleskop Keplera wykrywa planety poprzez prawie niezauważalne "mrugnięcia". Powstają one, kiedy planeta porusza się po orbicie wokół gwiazdy.

Będą szukać życia

Misja Keplera potrwa jeszcze cztery lata. W tym czasie astronomowie spodziewają się jeszcze wielu odkryć nowych układów, które mogą być podobne do Układu Słonecznego.

- Życie to łańcuch reakcji chemicznych, które wymagają małych planet, skał, i wody - mówił w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej astronom Dimitar Sasselhov, profesor astronomii na Harvardzie i członek zespołu naukowego Keplera.

Sasselhov zaprojektował również komputerową symulację warunków atmosferycznych i geologicznych panujących na skalistych planetach większych od Ziemi. Ta symulacja daje podstawy to twierdzenia, że w Kosmosie istnieją trzy typy planet: pokryte wodą lub lodem, spowite grubą, toksyczną atmosferą i te podobne do Ziemi, z potencjałem rozwoju życia. To na badaniu tych ostatnich skoncentruje się teraz teleskop.

Źródło: Daily Mail, altair.com.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA/Ames/JPL-Caltech