Dwa państwa koreańskie i siły ONZ porozumiały się w poniedziałek w kwestii wycofania uzbrojenia i posterunków strażniczych ze strefy zdemilitaryzowanej w rejonie Panmundżomu - poinformował południowokoreański minister obrony. Porozumienie to jest kolejną odsłoną odwilży w relacjach międzykoreańskich w ostatnim czasie.
W poniedziałek przedstawiciele wojsk obu państw koreańskich spotkali się na drugiej rundzie rozmów z udziałem Koreańskiego Dowództwa ONZ pod wodzą USA. Spotkanie dotyczyło demilitaryzacji tzw. Wspólnej Strefy Bezpieczeństwa (Joint Security Area, JSA) - części w oddzielającej obie Koree strefie zdemilitaryzowanej, patrolowanej przez żołnierzy północnokoreańskich z jednej strony granicy oraz przez żołnierzy południowokoreańskich i amerykańskich po drugiej.
Pierwsza runda rozmów odbyła się w ubiegłym tygodniu.
Demilitaryzacja granicy
Ustalono wycofanie w sumie 11 posterunków strażniczych znajdujących się w odległości kilometra od linii demarkacyjnej stanowiącej obecnie granicę pomiędzy dwoma państwami koreańskimi. Ma ono nastąpić do czwartku, po czym odbędzie się wspólna inspekcja wojskowa.
Plan przewiduje również wycofanie broni palnej ze Wspólnej Strefy Bezpieczeństwa (JSA) w Panmundżom oraz ograniczenie do 35 liczebności personelu każdego z państw stacjonującego w tej strefie. Pjongjang i Seul mają ponadto wymienić się informacjami na temat swojego wyposażenia wywiadowczego.
Porozumienie ma także przewidywać wstrzymanie "wszelkich wrogich działań" oraz ustanowienie strefy zakazu lotów w pobliżu granicy.
Oba państwa koreańskie poinformowały przy tej okazji o ukończeniu operacji rozminowywania obszaru wokół Panmundżomu, która uzgodniona została już wcześniej.
Porozumienie ogłoszone zostało mimo zgłaszanych przez USA obaw, zauważa Reuters, a międzykoreańska inicjatywa może zmniejszyć gotowość do obrony i pojawia się pomimo braku znaczącego postępu w obiecanej przez Koreę Północną denuklearyzacji.
Międzykoreański dialog
Prowadzenie trójstronnych rozmów z udziałem ONZ o charakterze doradczym stanowi jeden z zapisów porozumienia wojskowego, podpisanego przez Koree na wrześniowym szczycie w Pjongjangu.
Wojna na Półwyspie Koreańskim z lat 1950-1953 zakończyła się rozejmem, a nie traktatem pokojowym, więc oficjalnie obie Koree pozostają nadal w stanie wojny.
Również w poniedziałek przedstawiciele władz w Pjongjangu i Seulu spotkali się w biurze łącznikowym we wspólnej strefie przemysłowej Kaesong, przy granicy obu krajów, gdzie odbyli spotkanie w sprawie ponownego zalesiania obszarów w Korei Północnej.
Autor: mm\mtom / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 3.0 | Filzstift