Piotr Serafin unijnym komisarzem do spraw budżetu. Został wyróżniony przez szefową KE

Źródło:
PAP
Prezydent zaakceptował kandydaturę Piotra Serafina na unijnego komisarza. Teraz czas na walkę o tekę
Prezydent zaakceptował kandydaturę Piotra Serafina na unijnego komisarza. Teraz czas na walkę o tekęMichał Tracz/Fakty TVN
wideo 2/3
Prezydent zaakceptował kandydaturę Piotra Serafina na unijnego komisarza. Teraz czas na walkę o tekęMichał Tracz/Fakty TVN

Polski kandydat na komisarza Unii Europejskiej Piotr Serafin otrzyma tekę do spraw budżetu, zwalczania oszustw budżetowych i administracji publicznej - ogłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Polak ma podlegać jej bezpośrednio, co ma podnieść jego rangę wśród pozostałych komisarzy.

Von der Leyen we wtorek przedstawiła skład swojej drugiej Komisji Europejskiej. Kandydaci na komisarzy będą musieli jeszcze uzyskać akceptację Parlamentu Europejskiego.

Polski komisarz w UE

Poinformowano, że polski komisarz Piotr Serafin otrzyma tekę do spraw budżetu UE, zwalczania oszustw budżetowych i administracji publicznej.

- Będzie on podlegał bezpośrednio mi i będzie się koncentrował na przygotowaniu kolejnego długoterminowego budżetu oraz zapewnieniu, że będziemy mieć nowoczesną instytucję, która będzie w stanie sprostać oczekiwaniom Europejczyków - powiedziała o Serafinie Ursula von der Leyen.

Piotr SerafinWiktor Dąbkowski/PAP

ZOBACZ TEŻ: Polski kandydat na unijnego komisarza. Jest decyzja prezydenta

Sześcioro zastępców szefowej KE

Szefowa KE poinformowała, że będzie mieć sześcioro zastępców: Estonkę Kaję Kallas, Finkę Hennę Virkunnen, Francuza Stephane'a Sejourne, Hiszpankę Teresę Riberę, Rumunkę Roxanę Minzatu i Włocha Raffaele Fitto. Jak powiedziała von der Leyen, wiceszefowie KE będą odpowiadali za priorytety przyszłej Komisji i przy ich realizacji będą musieli współpracować z komisarzami.

Teresa Ribera - jak przekazała von der Leyen - będzie odpowiadała za "czystą, sprawiedliwą i konkurencyjną transformację" oraz politykę konkurencji. - Będzie dbać o to, aby Europa realizowała cele Zielonego Ładu - dodała.

Henna Virkunnen będzie zajmowała się unijną "suwerennością w dziedzinie technologii, bezpieczeństwa i demokracji". Będzie odpowiadała między innymi za technologie cyfrowe, bezpieczeństwo i praworządność.

Głównym zadaniem Stephane'a Sejourne będzie realizacja unijnej strategii przemysłowej. Francuz będzie też odpowiadał za handel oraz małe i średnie firmy.

Kaja Kallas będzie odpowiedzialna za unijną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. Zadaniem Roxany Minzatu będzie rozwój edukacji, tworzenie miejsc pracy i ochrona praw socjalnych.

Włoski wiceszef KE Raffaele Fitto będzie odpowiedzialny za spójność i reformy. - Dzięki jego doświadczeniu będziemy starali się zwiększyć inwestycje w spójność i rozwój - powiedziała von der Leyen.

Mówiła, że zależało jej na osiągnięciu równowagi geograficznej, dlatego trzech spośród sześciu jej przyszłych wiceprzewodniczących pochodzi z państw, które weszły do Wspólnoty "przed upadkiem żelaznej kurtyny" (Francja, Włochy i Hiszpania), a trzech - już "po zjednoczeniu Europy" (Estonia, Finlandia i Rumunia).

Komisarzem UE do spraw obrony i przestrzeni kosmicznej będzie Litwin Andrius Kubilius; rozszerzenia - Słowenka Marta Kos; handlu - Słowak Marosz Szefczovicz; klimatu - Holender Wopke Hoekstra; ds. energii - Duńczyk Dan Joergensen.

Chorwatka Dubravka Szuica, która zostanie w KE na drugą kadencję, obejmie nowe stanowisko komisarki ds. Morza Śródziemnego oraz południowego sąsiedztwa UE. Czech Jozef Sikela będzie odpowiadać za współpracę międzynarodową, a Bułgarka Ekaterina Zachariewa - za badania i innowacje.

Łotysz Valdis Dombrovskis nie utrzymał się na stanowisku wiceprzewodniczącego KE na kolejną kadencję, ale - tak samo jak Polak Piotr Serafin - będzie funkcjonować bezpośrednio pod von der Leyen, z pominięciem szczebla wiceprzewodniczącego. Podniesie to rangę obu komisarzy. Dombrovskis dostanie gospodarkę i produktywność.

Autorka/Autor:js//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wiktor Dąbkowski/PAP