Linie lotnicze: załoga naszego samolotu widziała rozpadający się pocisk Kima


Największa przetestowana do tej pory północnokoreańska rakieta balistyczna, którą wystrzelono 29 listopada, została zauważona przez pilotów linii Cathay Pacific przelatujących wtedy nad Japonią - podał przewoźnik.

Przedstawiciele Cathay Pacific potwierdzili w rozmowie z BBC, że 29 listopada załoga rejsu oznaczonego jako CX893 zauważyła na niebie coś dziwnego.

Rakieta "blisko naszej lokalizacji"

Było to prawdopodobnie ponowne wejście w atmosferę północnokoreańskiego pocisku międzykontynentalnego (ICBM) - pisze BBC.

Z kolei dziennik "South China Moring Post" poinformował, że dyrektor generalny Cathay Pacific Mark Hoey w dniu przeprowadzenia testu napisał wiadomość do swoich pracowników, w której zacytował załogę rejsu: "Informujemy, że byliśmy świadkami wybuchu i rozpadu pocisku północnokoreańskiego blisko naszej ówczesnej lokalizacji".

Jak podaje BBC, rozpadającą się rakietę miały też widzieć załogi dwóch południowokoreańskich samolotów rejsowych wracających do Seulu ze Stanów Zjednoczonych.

BBC zauważa, że w odróżnieniu od innych krajów Korea Północna nie informuje międzynarodowych władz lotnictwa cywilnego o swoich planach testów rakietowych, równocześnie ma jednak dostęp do danych takich instytucji, więc może sprawdzać niebo przed wystrzeleniem kolejnej rakiety.

Mimo to np. linie Air France rozszerzyły w sierpniu strefę zakazu lotów dla swoich samolotów, by omijały one przestrzeń powietrzną nad Koreą Północną jak najszerszym łukiem.

Hwasong-15

Pjongjangu przeprowadził próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej najnowszej generacji typu Hwasong-15 (KN20), która jest zdolna "przenosić najcięższe głowice jądrowe". Rakieta miała pokonać w ciągu 53 minut ok. 950 km i osiągnąć maksymalny pułap 4475 kilometrów.

Reżim oświadczył, że północnokoreański program budowy strategicznych sił jądrowych został zrealizowany w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Stanów Zjednoczonych oraz że kraj dołączył tym samym do grona mocarstw jądrowych, a jego rakiety mogą uderzać w cele w USA.

Autor: adso / Źródło: BBC, PAP

Tagi:
Raporty: