Pierwszy od 1903 r. gubernator z brodą, wnuk Busha i inni. Najciekawsze wybory Amerykanów


Partia Republikańska przejęła we wtorkowych wyborach kontrolę nad Senatem USA. Były to wybory wyjątkowe pod wieloma względami. W Pensylwanii wybrano pierwszego od 1903 roku gubernatora z brodą, w Nowym Jorku najmłodszą w historii członkinię Izby Reprezentantów, a w Montanie pierwszego od 1913 roku republikańskiego senatora. "Washington Post" wybrał najciekawsze "pierwsze razy" i rekordy.

- Zwycięstwo Toma Cottona w Arkansas oznacza, że Partia Republikańska ma dwóch senatorów z tego stanu po raz pierwszy od 1879 roku. Cotton jest także pierwszy weteranem wojny w Iraku, który został wybrany do Senatu. 37-latek będzie najmłodszym obecnie senatorem.

- Tom Wolf, który wygrał w Pensylwanii, został pierwszy od 1903 roku gubernatorem tego stanu, który nosi brodę. Poprzednim był Samuel W. Pennypacker (gubernator w latach 1903-1907).

Tom Wolf to become PA's first bearded governor since Samuel W. Pennypacker (1903-1907) pic.twitter.com/LxzeajqC2z— Ken Rice (@kenricekdka) November 5, 2014

- Scott Brown został pierwszym kandydatem do Senatu, który przegrał dwa razy z rzędu z dwiema kobietami.

- Po raz pierwszy w historii wybrano ponad 100 kobiet do 435-osobowej Izby Reprezentantów.

- Senator Shelley Moore Capito jest pierwszą w historii kobietą wybraną na to stanowisko w Zachodniej Wirginii. Jest także pierwszym przedstawicielem republikanów wybranym w tym stanie od 1959 roku.

- Elise Stefanik, która wygrała wybory do Izby Reprezentantów w jednym z okręgów w Nowym Jorku, jest najmłodszą kobietą wybraną do Kongresu. Ma 30 lat.

- Mia Love, zwyciężczyni w jednym z okręgów w Utah, jest pierwszą czarnoskórą kobietą wybraną z ramienia Partii Republikańskiej do Izby Reprezentantów.

- Gina Raimondo, nowa gubernator Rhode Island, będzie pierwszą kobietą piastującą to stanowisko w tym stanie.

- Greg Abbott, który wygrał wyścig o gubernatorstwo w Teksasie, będzie pierwszym od 32 lat gubernatorem poruszającym się na wózku inwalidzkim. Poprzednim był George Wallace, czterokrotny gubernator Alabamy. Wallace kilkukrotnie starał się o nominację Partii Demokratycznej na kandydata na prezydenta. W czasie jednego z wieców w 1972 roku w wyniku nieudanego zamachu został sparaliżowany. Żona Grega Abbotta będzie pierwszą latynoską Pierwszą Damą Teksasu. Jest wnuczką meksykańskich imigrantów.

- Demokratka Maura Healey, wybrana na prokuratora generalnego w Massachusetts, jest pierwszą osobą na tym stanowisku otwarcie przyznającą się do homoseksualizmu.

- 38-letni George Prescot Bush jest pierwszym wnukiem byłego prezydenta George'a H.W. Busha, który został wybrany na państwowy urząd. Zostanie on komisarzem do spraw ziemi i zasobów naturalnych Teksasu.

- W Montanie zwyciężył republikanin Steve Daines. Poprzednim republikaninem, który wygrał wybory w tym stanie, był Joseph M. Dixon w 1913 roku.

- Po raz pierwszy od 8 lat republikanie mają większość w Senacie.

Częściowe wybory do Kongresu

Partia Republikańska przejęła we wtorkowych wyborach kontrolę nad Senatem USA. Wciąż spływające wyniki wskazują, że republikanie zdobyli w wyższej izbie Kongresu przynajmniej 52 ze 100 mandatów. Umocnili też swą pozycję w Izbie Reprezentantów.

Jak co dwa lata, Amerykanie we wtorek wybierali 1/3 składu 100-osobowego Senatu i całą 435-osobową Izbę Reprezentantów. Komentatorzy nie mieli wątpliwości, że Partia Republikańska umocni swą pozycję w Izbie, gdzie już teraz ma większość. Główny bój toczył się o kontrolę nad Senatem, gdzie demokraci mają obecnie przewagę (55 mandatów, wraz z dwoma niezależnymi). By przejąć Senat, republikanie musieli więc zdobyć przynajmniej sześć dodatkowych mandatów w stanach, w których swoich reprezentantów mieli obecnie demokraci.

Przewaga republikanów może się powiększyć także o senatora z Luizjany, gdzie konieczna będzie druga tura wyborów, która odbędzie się 6 grudnia. Ani ubiegający się o reelekcję senator demokratów, ani kandydat republikanów nie uzyskał bowiem ponad 50 proc. poparcia, a prawo tego południowego stanu przewiduje w takiej sytuacji dogrywkę.

Autor: kło / Źródło: Washington Post

Tagi:
Raporty: