Pierwsza pani premier na Słowacji

 
www.radicova.skPrzyszła szefowa słowackiego rządu

Negocjacje dotyczące uformowania koalicji rządzącej trwały od majowych wyborów parlamentarnych. Ostatecznie we wtorek udało się je szczęśliwie zakończyć, a w środę zapowiedziano zaprzysiężenie nowego słowackiego rządu, który będzie miał poparcie czterech partii w nowym parlamencie.

Koalicja będzie się składać z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej(UCh-D), liberalnej partii Wolność i Solidarność, Chrześcijańskich Demokratów i partii mniejszości węgierskiej.

Pierwszy premier w spódnicy

Na jej czele stanie Iveta Radicova, która jest szefem UCh-D, partii, która w ostatnich wyborach zajęła drugie miejsce za ugrupowaniem dotychczasowego premiera Roberta Fico. Pomimo drugiego miejsca udało się jej skonstruować szeroką koalicję dysponującą 79 głosami w 150 osobowym parlamencie.

Plany oszczędnościowe

Partia Radicovej wygrała wybory pod hasłami zmniejszenia deficytu budżetowego i walki z korupcją. Nowa premier zapowiedziała również sprzeciw wobec przekazania przez Słowację 4,5 miliarda euro na rzecz programu wspierania zadłużonych członków strefy euro.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: www.radicova.sk

Pozostałe wiadomości