Micheil Kawelaszwili został wybrany głosami elektorów na nowego prezydenta Gruzji, choć obecna prezydentka wspiera protestujących i nie zamierza ustąpić. W Polsce PSL udzieliło poparcia Szymonowi Hołowni w nadchodzących wyborach prezydenckich. Prokuratura bada oświadczenie majątkowe posłanki KO Kingi Gajewskiej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 15 grudnia.
1. Wybór prezydenta Gruzji w cieniu protestów
224 z 300 elektorów, w tym parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz lokalnych, poparło w wyborach prezydenckich w Gruzji Micheila Kawelaszwilego, wybierając go na ten urząd. Był on jedynym kandydatem. Popiera go rządząca w kraju partia Gruzińskie Marzenie. Przedstawiciele opozycji nie wzięli udziału w głosowaniu.
To pierwszy raz w historii, kiedy wybór prezydenta w Gruzji nie odbywa się poprzez głosowanie bezpośrednie. Na 29 grudnia zaplanowana jest inauguracja nowego szefa państwa.
Wybór odbył się w cieniu protestów, które nie ustają od 28 listopada. Demonstranci sprzeciwiają się polityce Gruzińskiego Marzenia, które zawiesiło rozmowy o wstąpieniu kraju do UE do 2028 roku. Protestujących popiera przechodnia prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili, która zapowiedziała, że nie opuści urzędu i nie uzna wyboru nowego prezydenta.
Czytaj więcej: Był tylko jeden kandydat. Kolegium elektorów zdecydowało
2. PSL popiera Hołownię
Rada Naczelna PSL przyjęła przez aklamację uchwałę o poparciu kandydatury Szymona Hołowni w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
- To będą dobre miesiące. Przekonamy wielu Polaków i wiele Polek do tego, że prezydent niezależny, po raz pierwszy od 20 lat nie z jednego albo drugiego wielkiego obozu, to jest dobre rozwiązanie - mówił marszałek Sejmu.
- Możemy z dumą powiedzieć, że mamy swojego kandydata, który jest nie tylko kandydatem jednego środowiska, ale jest kandydatem kilku środowisk politycznych, a będzie przede wszystkim kandydatem wszystkich obywateli, na to bardzo liczymy - powiedział szef PSL, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Czytaj więcej: PSL zdecydowało w sprawie poparcia dla Szymona Hołowni
3. Jest śledztwo w sprawie oświadczenia majątkowego Kingi Gajewskiej
Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Skiba, od października toczy się śledztwo dotyczące nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym posłanki Koalicji Obywatelskiej Kingi Gajewskiej.
Nieprawidłowości w oświadczeniu Gajewskiej dotyczą domu w Błoniu pod Warszawą, który posłanka otrzymała od rodziców w ramach darowizny w sierpniu 2023 roku. "Zgodnie z przepisami miała 30 dni na zgłoszenie tego faktu do rejestru korzyści prowadzonego przez marszałka Sejmu. Tymczasem zrobiła to dopiero po 392 dniach, już w obecnej kadencji parlamentu" - poinformowała Wirtualna Polska.
Posłanka została przesłuchana przez prokuraturę.
4. Duda w MKOl, Tusk o "wmanewrowaniu Pana Prezydenta"
Polski Komitet Olimpijski zarekomendował w czwartek prezydenta Andrzeja Dudę na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Formalnie miałoby to się stać w 2026 roku, już po zakończeniu jego prezydentury.
Do sprawy w sobotę odniósł się Donald Tusk. Premier stwierdził, że "źli ludzie najwyraźniej wmanewrowali Pana Prezydenta w tę olimpijską awanturę. Kiedy tylko się zorientuje, że zajął miejsce medalistce olimpijskiej, od lat aktywnej w MKOl, szanowanej i kompetentnej, z pewnością podejmie właściwą decyzję" - napisał szef rządu na platformie X, odnosząc się do aktualnej przedstawicielki Polski. w MKOl.
Czytaj więcej: Tusk o "olimpijskiej awanturze" z udziałem prezydenta
5. Enigma w Gdańsku
Święty Graal miłośników historii - w szczególności okresu II wojny światowej - został odnaleziony na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Skonstruowana w latach 20. XX wieku Enigma miała służyć w handlu, znalazła jednak szybko zastosowanie w niemieckim wojsku.
Pierwszą część - bęben - słynnej maszyny szyfrującej odnalazła pani Marta, która w tego typu badaniach jest nowicjuszką. Potem wraz z innymi członkami Fundacji Latebra zaczęła wydobywać z ziemi kolejne.
Źródło: PAP, BBC, WP, TVN24,
Źródło zdjęcia głównego: EPA/DAVID MDZINARISHVILI