Peru: odkryto świątynię sprzed 4 tys. lat

 
TVN24Jednym z najcenniejszych "eksponatów" jest sanktuarium Machu Picchu położone w Andach Peruwiańskich

Świątynię sprzed 4 tys. lat, z malowidłami na ścianach, odkopano na północnym wybrzeżu Peru - poinformował w sobotę, jeden z czołowych peruwiańskich archeologów Walter Alva, który kierował wykopaliskami.

Alva powiedział, że jest to jedno z najstarszych tego rodzaju znalezisk w obu Amerykach. Wiek świątyni oceniono na podstawie datowania opartego na izotopie węgla C14.

Odkrycia dokonano w rejonie doliny Lambayeque, odległej o 760 km od stolicy Peru - Limy. Dolina znajduje się w pobliżu kompleksu Sipan, centrum administracyjnego i religijnego tzw. kultury Moche (poprzedzającej imperium Inków), odkrytego przez Alvę w latach 80. ub. wieku.

W świątyni, znajdującej się wewnątrz większego kompleksu zabudowań, zachowały się schody wiodące do ołtarza, na którym najprawdopodobniej składano ofiary z ludzi.

Alva dodał, że naukowców zaskoczyły metody budowy, projekt architektoniczny i malowidła ścienne, które mogą być najstarsze w Ameryce.

Na terytorium obecnego Peru, które niegdyś wchodziło w skład państwa Inków, znaleziono wiele cennych obiektów archeologicznych, w tym słynną górską cytadelę Inków Machu Picchu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości