Stany Zjednoczone nie są w stanie zlokalizować sprzętu wojskowego o wartości 500 mln dolarów, który przekazywały od 2007 r. rządowi w Jemenie. W kraju targanym konfliktami wewnętrznymi, z niezwykle silną, kontrolującą jego południe Al-Kaidą Półwyspu Arabskiego, Amerykanom udawało się przez lata śledzić ruch przekazanej tam broni. To się jednak zmieniło po ofensywie Hutich. "Zniknęły" m.in. cztery helikoptery bojowe i samolot transportowy - informuje czwartkowy "Washington Post".
W ostatnich tygodniach amerykańscy senatorowie wezwali na zamknięte posiedzenie w Waszyngtonie wojskowych z Pentagonu, by rozmawiać o sytuacji w Jemenie. Zapytali o amerykański sprzęt i usłyszeli, że "prawie nie ma informacji na jego temat". - Musimy uznać, że został stracony i przechwycony - stwierdził jeden z senatorów w rozmowie z "Washington Post", nie godząc się na podanie swojego nazwiska. Pentagon odmówił komentarza w tej sprawie.
Od 2007 r. USA dostarczyły rządowi w Sanie cztery helikoptery Huey II, jeden mały samolot szpiegowski, samolot transportowy CN-235 wyposażony w radar, cztery drony, 160 wojskowych samochodów Humvee, 250 kamizelek ochronnych, 300 noktowizorów, ponad 1,2 mln sztuk amunicji, 200 karabinów M-4 i 200 pistoletów Glock 9 mm - wynika z informacji, do jakich dotarł "Washington Post".
Inne, niepotwierdzone dane wskazują, że w Jemenie Amerykanie stracili prawdopodobnie kilka tysięcy karabinów M-16 produkowanych w USA.
Al-Kaida z bronią USA?
Problemy z komunikacją z urzędnikami jemeńskiego MSW, któremu przekazywano przez lata broń, pogorszyła się znacznie zwłaszcza w ostatnich miesiącach - po zamknięciu ambasady USA w stolicy kraju, Sanie.
W styczniu rząd w Jemenie został obalony przez szyitów z ruchu Huti, którzy teraz kontrolują stolicę kraju, a w ostatnich miesiącach zajęli szereg baz wojskowych. Inne zajęła z kolei działająca na południu kraju Al-Kaida Półwyspu Arabskiego.
Niewykluczone więc, że amerykański sprzęt stał się łupem obu stron konfliktu i zarówno Huti, jak i terroryści korzystają z niego już w tej chwili.
Autor: adso\mtom / Źródło: The Washington Post
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org