Władze Paryża oskarżane o "ukrywanie biedy" i wywożenie z miasta osób w kryzysie bezdomności

Źródło:
PAP, Le Monde
Francja. Paryż przygotowuje się do igrzysk olimpijskich
Francja. Paryż przygotowuje się do igrzysk olimpijskich Reuters Archive
wideo 2/3
Francja. Paryż przygotowuje się do igrzysk olimpijskich Reuters Archive

Organizacje humanitarne alarmują w sprawie rosnącej liczby eksmisji osób w kryzysie bezdomności z centrum Paryża – podaje "Le Monde". Zdaniem aktywistów wywożenie z miasta osób mieszkających na ulicach ma związek ze zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi. Władze stolicy Francji zaprzeczają, jakoby prowadziły operację "ukrywania biedy" w ramach przygotowań do sportowej imprezy. 

- W związku ze zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi mamy coraz więcej akcji eksmisyjnych. To katastrofalne, bo coraz trudniej jest znaleźć (bezdomnych – red.), a tym samym im pomóc - ocenił rzecznik organizacji na rzecz osób w kryzysie bezdomności Utopia56 Nikołaj Posner, rozmawiając kilka tygodni temu z dziennikarzami portalu dziennika "Le Monde". - Otrzymujemy coraz więcej telefonów od osób, które ostrzegają nas, że są wyrzucane z miejsc, w których śpią - wtórowała mu wówczas Elina Dumont, prezeska kolektywu Les Oubliés de la République.

Teraz o zwiększeniu liczby eksmisji w związku ze zbliżającymi się igrzyskami informują przedstawiciele kolektywu Le revers de la médaille (druga strona medalu - red.). Zrzesza on blisko 80 organizacji humanitarnych działających na rzecz osób bezdomnych, migrantów i innych grup społecznych, na które organizacja Letnich Igrzysk Olimpijskich w stolicy Francji może wpłynąć negatywnie. - Sytuacja wymyka się spod kontroli. Jeszcze przed końcem marca, zaobserwowaliśmy wzrost liczby eksmisji i interwencji policji – mówi Le Monde jego rzecznik Paul Alauzy.

ZOBACZ TEŻ: Rosną ceny w Paryżu. Nawet o 300 procent

Organizacje humanitarne oskarżają władze Paryża o eksmisje bezdomnych ze względu na igrzyska

Opisując proceder francuski dziennik wskazuje m.in. na przeprowadzoną 28 marca akcję przesiedlenia mieszkańców slumsów ulokowanych w pobliżu stadionu olimpijskiego w Bordeaux. 3 kwietnia doszło z kolei do ewakuacji około 100 osób, głównie rodzin z dziećmi, z placu przed paryskim ratuszem – dodaje. Jak dalej pisze, przewieziono je do ośrodka w Besancon, mieście oddalonym od stolicy o ponad 400 km. Tego samego dnia przepędzono także nieletnich pomieszkujących pod mostami na Sekwanie.

Le Monde podkreśla jednak, że ze względu na fakt, iż akcje eksmisji ludzi z ulic miasta były już w przeszłości prowadzone w Paryżu, nie da się udowodnić jednoznacznego związku powyższych działań z przygotowaniami do tegorocznych igrzysk olimpijskich. Prowadzeniu operacji "ukrywanie biedy" - jak nazywają ją lokalne media - zaprzeczają władze Paryża. Przekonują one, że eksmisje nie są związane ze zbliżającymi się igrzyskami, a jedynie z rozszerzaniem już istniejącego systemu pomocy osobom w kryzysie bezdomności.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia.

ZOBACZ TEŻ: 300 tysięcy prezerwatyw czeka na igrzyska olimpijskie w Paryżu

Autorka/Autor:jdw//mro

Źródło: PAP, Le Monde