Rosną ceny w Paryżu. Nawet o 300 procent

Źródło:
Guardian, Reuters
Luwr w trakcie lockdownu (nagrania z 2020 roku)
Luwr w trakcie lockdownu (nagrania z 2020 roku)Archiwum Reuters
wideo 2/3
Luwr w trakcie lockdownu (nagrania z 2020 roku)Archiwum Reuters

Ceny biletów do Luwru wzrosły w styczniu o 29 procent, na kilka miesięcy przed letnimi igrzyskami olimpijskimi, które odbędą się w Paryżu. To niejedyne podwyżki cen we francuskiej stolicy przed tą imprezą. Rosną też koszty między innymi transportu publicznego i zakwaterowania.

Od stycznia ceny biletów w paryskim Luwrze wzrosły o 29 proc. i obecnie wynoszą 22 euro wobec dotychczasowych 17 euro. To pierwsza podwyżka cen od 2017 roku.

Zapowiadając ten wzrost w grudniu, placówka tłumaczyła, że wyższe ceny biletów pozwolą jej poradzić sobie z rosnącymi kosztami energii. W latach 2021-2022 wzrosły one bowiem o 88 proc., a muzeum planuje wydłużenie czasu otwarcia. Podwyżki sfinansować mają także darmowe wejścia dla niektórych grup osób. Bezpłatnie muzeum zwiedzać mogą m.in. osoby do 25. roku życia (w przypadku obywateli UE), niepełnosprawne, nauczyciele niektórych specjalizacji i dziennikarze, a łącznie odwiedzający uprawnieni do darmowych wejściówek stanowią 40 proc. wszystkich gości.

Wzrost cen nie odstraszył jednak turystów, którzy w poniedziałkowy poranek ustawili się w kolejce do Luwru. "Byłabym gotowa zapłacić dwa razy więcej. To dla nas rzadka okazja, a wiem, że utrzymanie tego rodzaju instytucji jest kosztowne" - powiedziała 59-letnia turystka z Australii, cytowana przez "Guardiana". 70-letni turysta z Włoch uważa jednak, że taka kwota za bilet "to trochę za dużo, jak na miejsce kultury".

LuwrShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Arcydzieło przez lata wisiało w kuchni. Właśnie trafiło do Luwru

Rosną ceny w Paryżu

Luwr oficjalnie nie informował, że z podwyżkami cen biletów związane są zbliżające się igrzyska olimpijskie w Paryżu. Podniesienie cen zbiega się jednak w czasie ze wzrostem kosztów za inne usługi w mieście w momencie, gdy przygotowuje się ono na tę imprezę.

Ceny biletów na metro mają latem wzrosnąć i być niemal dwukrotnie wyższe w czasie igrzysk niż obecnie. Jak zapowiadała w listopadzie Valerie Pecresse, prezydent regionu Île-de-France, obejmującego Paryż, cena jednorazowego przejazdu metrem od 20 lipca do 8 września wyniesie cztery euro, podczas gdy obecnie to 2,10 euro. Rosną także ceny hoteli i innych miejsc noclegowych. Według raportu paryskiego biura turystyki między sezonem letnim z 2023 a 2024 roku wzrost ma wynieść ponad 300 proc.

Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum świata. W zeszłym roku gościł około 8,9 miliona turystów. Igrzyska Olimpijskie w Paryżu rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. 28 sierpnia rozpoczną się Igrzyska Paraolimpijskie, a zakończą się 8 września.

ZOBACZ TEŻ: Najbardziej zatłoczone turystyczne kierunki. Kiedy planować urlop, by uniknąć tłumów 

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Guardian, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock